18. travanj

Međunarodni dan spomenika: Klima uništava naslijeđe

Rast razine mora uslijed klimatskih promjena ugrožava brojne lokacije prirodne i kulturne baštine sa Popisa svjetskog naslijeđa UNESCO-a.
Kultura / Flash | 18. 04. 2022. u 16:18 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Međunarodni dan spomenika i spomeničkih cjelina obilježava se svake godine 18. travnja na temu koju preporučuje Međunarodno vijeće za spomenike i spomeničke cjeline (ICOMOS). Ovogodišnja tema je ''Naslijeđe i klima''.

Kroz vrijeme, ideja o tomu što ''nasljeđe'' podrazumijeva proširila se sa individualnih građevina/spomenika na šire područje (''kulturni krajolik'', ''povijesni urbani krajolik'') postupno mijenjano čovjekovim djelovanjem, gdje materijalno i nematerijalno, prirodno i izgrađeno postaju neodvojivi – sustav stvoren među-djelovanjem prirodnog okoliša sa kulturnim i ekonomskim snagama društva.

Klimatske promjene i uništavanje okoliša su među najvećim problemima našeg doba koji prijete cijelom svijetu. Rast razine mora uslijed klimatskih promjena ugrožava brojne lokacije prirodne i kulturne baštine sa Popisa svjetskog naslijeđa UNESCO-a. Katastrofalne štete na lokalitetima koji su dio kulturne baštine, ukazale su na još veću potrebu za zaštitom područja od prirodnih opasnosti uzrokovanih poplavama i sušom, kao i neprirodnih opasnosti. Održivost je jedan od pet stupova okvira za djelovanje u području kulturne baštine, u kojemu se naglašava potencijal održivosti za povećanje društvenog kapitala, poticanje gospodarstvenoga rasta i osiguranje okolišne održivosti.

Danas mnogi spomenici i lokaliteti imaju svoju višeslojnu povijest i važnost koja zahtijeva inkluzivne pristupe. Kultura i kulturna baština mogu doprinijeti postizanju uključivog i održivog razvoja. Koncept održivog razvoja u zaštiti kulturne baštine potiče upotrebu kulturne baštine u cilju očuvanja primjerenog odnosa materijalnog i duhovnog, važnog za kulturni identitet ljudi.

Ovaj poseban dan predstavlja prigodu da se utječe na jačanje svijesti javnosti o raznovrsnosti bh. naslijeđa i o nastojanjima koja su neophodna da bi se ono zaštitilo i sačuvalo, kao i da bi se ukazalo na njegovu ranjivost. Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika BiH kroz simboličnu virtualnu izložbu podsjeća na jedinstvene ambijente nastale kombinacijom graditeljstva i vode.

Obzirom da je voda duboko ukorijenjena u sve segmente bosanskohercegovačke tradicije, izložba je koncipirana na taj način da obuhvati i prikaže nacionalne spomenike - mostove, hamame, javne česme, česme u avlijama, šadrvane, krstionice u crkvama, tekije, mlinove i sl. Kulturno naslijeđe vode, dakle ne odnosi se isključivo na tehnologiju i arhitekturu koju je razvio čovjek u cilju razvitka svoga postojanja, već i na one nematerijalne vrijednosti koje su oblikovale naša vjerovanja i običaje, priopćila je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close