Upoznajmo ih
Najstariji gradovi na svijetu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Jeste li ste se ikad zapitali koji je najstariji grad na svijetu? Putovnica.hr prenosi popis najstarijih, kontinuirano naseljenih gradova u svijetu koji su objavljeni na stranici Telegraph. Pa upoznajmo najstarije gradove svijeta:
Arbil (Irak) – 2.300 godina prije Krista
Arbil je nekada bio glavni grad za zaustavljanje na Putu Svile, četvrti je grad po veličini u Iraku, a njegova tvrđava koja se uzdiže 26 metara od tla još uvijek dominira horizontom.
Tir (Libanon) – 2.750 godina prije Krista
Tir je osnovan oko 2.750 godine prije Krista, prema grčkom povjesničaru Herodotu. Danas je u gradu turizam najveća industrija. Bio je osvojen od strane Aleksandra Velikog 332. godine prije Krista.
Jeruzalem (Izrael) – 2.800 godina prije Krista
Jeruzalem je grad na Bliskom istoku, na području današnjeg Izraela i Palestine. Jeruzalem na starohebrejskom znači Posjed dvostrukog mira, a duhovno je središte židovskog naroda i islama te treći najsvetiji grad. Tijekom svoje povijesti grad je bio opkoljen 23 puta, napadnut 52 puta, osvojen 44 puta te uništen dvaput.
Bejrut (Libanon) – 3.000 godina prije Krista
Bejrut je glavni grad Libanona te njegov kulturni, administrativni i ekonomski centar. Grad se nalazi na mediteranskoj obali. Povijest Bejruta seže čak i do 5.000 godina. Iskopavanjima u gradu su iskopani fenički, helenistički, rimski, arapski i osmanski ostaci. Završetkom Libanonskog građanskog rata postao je živo, moderno turističko središte.
Gaziantep (Turska) – 3.650 godina prije Krista
Gaziantep se nalazi u južnoj Turskoj, u blizini granice sa Sirijom, a povijest grada seže još u doba Hetita. U središtu grada se nalazi Gaziantep tvrđava i citadela Ravanda kao podsjetnik prošlosti, a koja je u 6. stoljeću je obnovljena od strane Bizanta.
Plovdiv (Bugarska) – 4.000 godina prije Krista
Plovdiv je drugi po veličini grad u Bugarskoj, odmah iza Sofije, s više od 300 tisuća stanovnika. Plovdiv je iznimno značajan gospodarski, kulturni, učilišni i transportni centar tog dijela Bugarske i ima mnoge antičke ostatke, uključujući rimski amfiteatar i osmanska kupatila.
Susa (Iran) – 4.200 godina prije Krista
Susa je bio glavni grad Elamskog carstva prije nego što je zarobljen od Asiraca. Grad je smješten oko 250 kilometara istočno od rijeke Tigris, u današnjem jugozapadnom Iranu.
Damask (Sirija) – 4.300 godina prije Krista
Iako neki tvrde da je Damask najstariji u kontinuitetu naseljeni grad svijeta, na ovoj se listi našao na trećem mjestu zajedno s Alepom. Damask je u rimsko doba bio veoma važan grad, a bio je i vojna baza vojske koja se borile protiv Perzijanaca.
Aleppo (Sirija) – 4.300 godina prije Krista
Aleppo ili Halab je najnaseljeniji sirijski grad s oko 4,4 milijuna stanovnika i našao se na trećem mjestu liste najstarijih, kontinuirano naseljenih svjetskih gradova. Grad je bio pod kontrolom Hetita do oko 800. godine prije Krista prije prolaska kroz ruke Asiraca, Grka i Perzijanaca. Kasnije je bio okupiran od strane Rimljana, Bizanta i Arapa.
Biblos (Libanon) – 5.000 godina prije Krista
Biblos su osnovali Feničani i nazvali ga Gebal, a Grci koji su uvozili papirus iz grada nazvali su ga Biblos, iz te je riječi izveden i naziv Biblija. Glavne turističke atrakcije su fenički hramovi, dvorac Byblos i crkva Svetog Ivana Krstitelja koju su izgradili križari u 12. stoljeću.
Jerihon (Palestina) – 9.000 godina prije Krista
Jerihon je neolitičko naselje i najstariji kontinuirano naseljeni grad. Arheolozi su otkrili ostatke 20 uzastopnih naselja u Jerihonu koji datiraju još od prije 11.000 godina. Naselje je bilo okruženo bedemom s kulama, a unutar bedema je živjelo između 1000 i 1500 stanovnika. Grad se nalazi u blizini rijeke Jordan na Zapadnoj obali i danas u njemu živi oko 20.000 ljudi.