Boston
Najveća pljačka umjetnina i dalje je misterija
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dva muškarca maskirana u bostonske policajce ukrala su 13 umjetničkih djela. Neka od njih izvadili su iz okvira koji i danas prazni vise na zidovima muzeja.
Nazivana je najvećom pljačkom umjetnina u povijesti SAD-a, a možda i najvećom na svijetu, a 25 godina kasnije krađa 13 umjetničkih djela iz muzeja u Bostonu nije riješena, piše Daily Mail.
Mnogi su nagađali tko je odgovoran, pojavile su se brojne glasine, ali svaki trag vodio je do slijepe ulice. Ipak, vlasti i zaposlenici muzeja Isabella Stewart Gardner i dalje se nadaju da će slučaj biti riješen. Napominju da se ukradena umjetnička djela gotovo uvijek vrate, ali ponekad to traje duže.
''Iako je od krađe umjetnina prošla četvrt stoljeća, mi i dalje ostajemo optimistični'', naglasila je direktorica muzeja Anne Hawley.
Pljačka se dogodila u ranim jutarnjim satima 18. ožujka 1990. godine. Dvojica muškaraca prerušenih u bostonske policajce ušli su u muzej tvrdeći da reagiraju na zaprimljeni poziv. Svladali su dva zaštitara i u 81 minutu ukrali 13 umjetnina među kojima su remek djela Rembrandta, Vermeera, Degasa i Maneta. Umjetnine prema tvrdnjama vlasti vrijede i pola milijarde dolara, a muzejski dužnosnici kažu da su neprocjenjive jer ih je nemoguće zamijeniti. Neki od radova izvađeni su iz okvira koji i danas prazni vise na zidovima muzeja.
Prije dvije godine FBI je objavio kako misle da znaju identitet lopova, ali gdje su umjetnine ostalo je nejasno. Otada nikakva imena nisu otkrivena niti je itko uhićen.
U suradnji s drugim zemljama praćeni su tragovi diljem svijeta. No, odgovor je možda bliže kući. Bivši agent Richard DesLauriers rekao je prije dvije godine kako istražitelji vjeruju da su lopovi pripadali kriminalnoj organizaciji sa sjedištem u Novoj Engleskoj.
Za povratak umjetnina u dobrom stanju muzej nudi nagradu od pet milijuna dolara.
Povodom godišnjice muzej je pokrenuo virtualnu turu na svojim stranicama pod nazivom 'trinaest radova - Istražite ukradene umjetnine'.
Šef sigurnosti u muzeju, Anthony Amore, održat će predavanje pod nazivom '81 minuta' u sklopu kojeg će provesti posjetitelje kroz krađu.