Dokumentacija slika

Nastavlja se realizacija projekta stalnog postava Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače

Kultura / Flash | 20. 11. 2015. u 22:51 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Nakon restauracije slika, sada se radi dokumentacija koja je itekako važan aspekt u očuvanju, zaštiti i znanstvenoj analizi ovog značajnog fundusa. Pravi se primarna i sekundarna dokumentacija slika kao i fototeka koja će biti sjajna podloga za nova likovna valoriziranja i znanstvene interpretacije umjetnina", kazala je povjesničarka umjetnosti Danijela Ucović, voditeljica projekta.

Kako je priopćeno iz Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače, na projektu, pored Ucović, rade povjesničari umjetnosti Dajana Šudić Karačić, Ana Brkić i Helena Vidić te profesor likovne umjetnosti Igor Šimunović.

Helena Vidić navodi kako je rad na dokumentaciji dugotrajniji proces koji ide sporo jer je građa složenija i u nju ulaze ime i prezime autora, naziv djela, mjesto i vrijeme nastanka, tehnika, te slobodna interpretacija povjesničara umjetnosti s posebnim popisom svih informacijama o djelu.

"Imamo u opusu preko sto umjetnina i trebamo obraditi tri umjetnička ciklusa, a to je kolekcija Neimarević, kolekcija Gvozdenović i kolekcija koja pripada Galeriji kraljice Katarine", dodala je Vidić.

Ucović je naglasila da značaj ovog projekta primjećuju institucije odgovorne za kulturu i društvo: "Svjesni su bitnosti te na neki način očekujemo i od njih neki poticaj. U realiziranje stalnog postava svi su ušli iz entuzijazma, shvaćajući tadašnje stanje kao gorući problem koji se trebao sanirati".

Ravnatelj Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače, Danijel Vidović najavio je intenziviranje rada na realizaciji projekta.

"Već su nam odobrena sredstva od Ministarstva civilnih poslova u iznosu 15 000 maraka, a očekujem da će biti sluha i od drugih razina vlasti", prvenstveno od Federalnog ministarstva kulture, kao i Grada Mostara, tim više što je s Maticom hrvatskom dogovoreno da izložba umjetnina iz našeg fundusa otvori festival Mostarsko proljeće 2016", kazao je Vidović, ujedno zahvalivši dopredsjedatelju Vijeća ministara BiH Vjekoslavu Bevandi na njegovoj podršci.

Po riječima voditeljice projekta, predstoji zahtjevan dio posla na obnovi prostorije za čuvanje umjetnica.

"To će zahtijevati puno radova, stručnih mišljenja pa i novca. Prostorija je puna vlage i potpuno je neuvjetna za slike koje su izliječene, odnosno restaurirane. U takvim atmosferilijama lako se razvijaju plijesni i gljivice koje uništavaju umjetnine", istaknula je Ucović, dodavši kako se trebaju sanirati zidovi, uvesti ventilacija, izraditi nove police za umjetnine, metalne ladice za dokumentaciju te sigurnosni sustav.

Sve to, po njezinim riječima, iziskuje velika novčana sredstva, no ljudi koji rade na projektu optimistični su i vjeruju kako će čitav proces obnove depoa i Galerije biti gotov do kraja 2016. godine.

Ucović je sigurna da će se prepoznati važnost ovog kulturnog djelovanja, koje će imati ne samo gradsku, nego i regionalnu, pa i državnu važnost.

"Stalni postav trebao bi revitalizirati likovnu kulturnu scenu, pokazati javnosti umjetničko bogatstvo koje je već dugi niz godina stajalo u depou i pružiti priliku svim ljubiteljima umjetnosti da uživaju u njemu", istaknula je Ucović.

Po njezinim riječima, projekt je stalno aktualan i gotovo da nema pauze (osim ljetne), te se na svakoj razini projekta radi sustavno i predano.

"Važno je da tim povjesničara umjetnosti ništa ne prepušta slučaju. Ne osvrćemo se na sumnjičave ili skeptične komentare. Negativnosti ostavljamo onima koji za njih imaju vremena i snage, dok mi radimo i vjerujemo u uspješne rezultate rada jer znamo da možemo", zaključila je voditeljica projekta stalnog postava Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače.

Kopirati
Drag cursor here to close