Bogata prošlost
Navršava se 650 godina prvog pisanog spomena Prozora
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Rama ima svoju daleku prošlost koja još uvijek nije istražena. Do sada se samo službeno istraživalo na lokalitetu Varvara (Barbara), na izvoru rijeke Rame. Istraživanja su provođena još u prošlim stoljećima. Ta istraživanja su pokazala da je Varvara veoma zanimljivo arheološko nalazište koje datira u neolit i antiku.
Pronađena je bazilika sv. Barbare iz trećeg stoljeća. Nalazište je potopljeno hidroakumulacijom. No, brojni su drugi tragovi koji govore o burnom i dosta naseljenom području. Primjerice, slučajno su pronađeni različiti keramički predmeti, dijelovi keramičkih posuda, grčki i rimski novac. Svi ti pronađeni artefakti raspoređeni su na području cijele Rame. Kao da nema dijela Rame gdje se ne može naći neki komadić koji upućuje na nekadašnje stanovnike.
Nedavno su u Prozoru pronađene i glinene cijevi koje su služile za vodovod u rimsko vrijeme. To upućuje da je vjerojatno bila na mjestu današnjeg Prozora neka rimska villa rustica. Osim Varvare pronađeni su na Uzdolu na brdu Gradac rimsko pribježište, na Gorici su pronađeni rimski novčići iz III. I IV. stoljeća.
Za Ramu je značajna ovogodišnja obljetnica. Naime, ove godine se navršava 650 godina od prvog pisanog spomena grada Prozora. Pisani trag vodi u Povelju bana Tvrtka, kasnije prvog bosanskog kralja koji 11.08.1366. godine tijekom posjeta župi Rama izdaje Povelju Vukcu Hrvatiniću kojom ga nagrađuje za vjernost u borbi protiv ugarskog kralja Ludovika I (Ljudevita I). U Povelji se naglašava „pod gradom Prozorom u Rami“! Povelja se čuva u Arhivu HAZU u Zagrebu.
Tim povodom na 650 –tu obljetnicu ove godine bit će upriličen međunarodni znanstveno-stručni skup pod nazivom „Bosanski ban Tvrtko pod Prozorom u Rami“. Sa ovog skupa bit će objavljen i i Zbornik radova koji bi tom prigodom bio i predstavljen široj javnosti.
Na poziv organizatora do sada se prijavilo 27 sudionika Skupa koji će obraditi različite teme, između ostalih, i ove:
1. Kako je “grb Rame” postao “grb Bosne”?
2. Rex Ramae seu Bosnae
3. Paleografska analiza Tvrtkove povelje izdane pod Prozorom u Rami 1366. godine
4. Jezik Povelje bosanskoga bana Tvrtka vojvodi Vukcu Hrvatiniću od 11. 8. 1366. godine pisane "pod Prozorom u Rami"
5. Diplomatičarsko-povjesničarska analiza povelje Bana Tvrtka Vojvodi Vukcu Hrvatiniću u Podprozoru 1366.
6. Rama u vladarskom naslovu Arpadovića u XII. stoljeću
7. Ramljaci i Bosanci u dalmatinskim gradovima u četrnaestom i petnaestom stoljeću
8. Apotropejski zapis iz Slatnice (Slatine) kod Prozora
9. Ramski nadgrobni spomenici (stećci)
10. Srednjovjekovni grad Prozor (tvrđava Prozor)
11. Religijski i nacionalni simboli (na grbovima i zastavama)
12. Vinogradarstvo Rame u vrijeme srednjovjekovne bosanske države
13. Povelja bana Tvrtka i njezino značenje za općinu Prozor-Rama
14. Rama u administrativnim, crkvenim, nacionalnim i kulturološkim pribrajanjima i pripadanjima kroz povijest i danas