Izložba četvorke

''Nismo se dogovorili oko imena'' u Galeriji Aluminij

Kultura / Flash | 02. 06. 2015. u 11:48 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Četveročlana likovna skupina, okupljena pod neobičnim imenom ''Nismo se dogovorili oko imena'', a koju čine Ilija Kegelj, Željko Koren, Dario Pehar i Goran Šimunović, drugi se puta predstavlja mostarskomu likovnom općinstvu.

Nakon lanjskoga, prvoga zajedničkog izlaska u javnost pod spomenutim imenom, kada su se predstavili postavom Biti dijete, sada će u izložbenomu Salonu 2 Galerije Aluminij odaslati snažnu poruku bogatim multimedijalnim nastupom, uokvirenim pod imenom Greška/Nema greške/Greška je lijepa.

Izlošci su slike i skulpture, s elementima konceptualne umjetnosti. Izložba će biti otvorena u utorak, 9. lipnja, s početkom u 19 sati, a autori ističu kako će biti radikalnijom od njihova prvoga nastupa.

''Njezin naziv, na neki način, predstavlja naše stajalište o odnosu prema toj problematici koja se pojavljuje u životu svakoga umjetnika'', pojašnjavaju četvorica umjetnika, dok o njihovu stvaralaštvu povjesničar umjetnosti Beat Čolak zapisuje kako i pogrješan put vodi do nekoga mjesta, a samo je putovanje izvorom brojnih iskustava onima koji ih znaju prepoznati.

''Tim bi se riječima moglo sažeti poruke koje nam radovima prenose. Premda povezani temom pogrješke, umjetnici su zadržali individualnost u sredstvu i u izričaju te se susrećemo s više osobnih vizija i poetika. Pehar ponajvećma tematizira naličje umjetničkoga stvaralaštva, odnos umjetnika prema vlastitomu djelu i izvanjskomu svijetu, dok Kegelj, prije svega, upozorava na ljepote prirodnoga svijeta, dakle i na naše propuste u opažanju. Šimunović, kao i Kegelj, ponekad ispisuje slike, sjedinjujući likovnost i tekstualnost, intermedijalno razotkrivajući idejnu potku poimanja umjetnosti. Koren, pak, nastoji vizualno predočiti problem pamćenja odnosno sjećanja, u čemu mu je osnovnim medijem fotografija, dok suvremene tehnologije koristi kao pomagala za doradbu. Upite su nam postavili i zajednički i svaki ponaosob, ali su i skrili odgovore. Na nama je odgonetati ih, promatrajući ova djela i promišljajući o njima. Bilo bi pogrješno u njima tražiti pogrješku'', zapisao je, između ostaloga, Čolak u izložbenomu katalogu, poručivši kako je pogrješka, ukoliko je ima, u ovomu slučaju lijepa.

Ilija je Kegelj rođen 1968. godine u Travniku, kiparstvo je diplomirao 2000. na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Mostaru. Predavač je u Srednjoj školi likovnih umjetnosti Gabrijela Jurkića u Mostaru i autor nekoliko kiparskih i slikarskih javnih uradaka. Izlagao je na više skupnih izložbi.

Željko Koren je rođen 1983. godine u Mostaru, a slikarstvo je diplomirao 2007. na ALU Sveučilišta u Mostaru, u klasi prof. Antuna Borisa Švaljeka, gdje je 2009. završio i poslijediplomski studij Ars Sacra, pod vodstvom prof. Ante Kajinića. Sudionikom je brojnih kolonija, članom Društva hrvatskih likovnih umjetnika u FBiH i Likovne udruge Čičak. Izlagao je na više samostalnih i skupnih izložbi.

Dario Pehar je rođen 1967. godine u Mostaru, godine 2000. diplomirao je slikarstvo na ALU Sveučilišta u Mostaru, u klasi prof. Nade Pivac. Predsjednikom je DHLU u FBiH, a zaposlen kao profesor slikarstva u Srednjoj školi likovnih umjetnosti Gabrijela Jurkića u Mostaru. Izlagao je dosad na tri samostalne i na više skupnih izložbi, a dobitnikom je nagrade za slikarstvo na sarajevskomu Salonu mladih, 2007. godine.

Goran Šimunović je rođen 1965. godine u Konjicu. Članom je Udruge likovnih i primijenjenih umjetnika Dubrovnika. Dosad je izlagao na više skupnih izložbi, priopćeno je.

Kopirati
Drag cursor here to close