Poštanske marke

Nova izdanja maraka HP Mostar ''Flora'' i ''Fauna''

Kultura / Flash | 30. 10. 2015. u 12:21 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Hrvatska pošta (HP) Mostar 1. studenoga 2015. u poštanski promet pušta dva izdanja prigodnih maraka s motivom flore i faune. Marke su tiskane u tiskari Zrinski u Čakovcu, njihova pojedinačna nominalna vrijednost je 2,00 KM.

Izdanje ''Flora'' donosi dvije endemske biljke - peterov kozlac i tomazinijev šafran. Marke su tiskane u arku od 10 maraka, a prate ih žig i omotnica prvoga dana. Autor likovnog rješenja je Draženko Marić.

Peterov ili crni kozlac (Arum petteri) posebno se ističe svojim crnim (tamnosmeđim) pricvjetnim listom koji gradi karakterističan tuljac u čijem se središtu nalazi svjetlo smeđi klip. Tomazinijev šafran (Crocus tommasinianus) biljka je iz obitelji Iridaceae, ime je dobio po botaničaru de Tommasiniju. Potječe s Orijenta i spominje se u najstarijim indijskim spisima.

U izdanju ''Fauna'' nalaze se četiri poštanske marke koje su tiskane u arku od 8 maraka, žig i omotnica prvoga dana. Autor likovnog rješenja je Anđelko Mikulić, a na markama su prikazane divlje životinje – medvjed, lisica, vuk i čagalj. Medvjed (Ursus arctos) je najveća divlja životinja i grabežljivac na tlu Bosne i Hercegovine. Samotnjak, koji zimu provede u pećinama, šumskim rupama ili brlozima.

Lisica (Vulpes vulpes) je najrašireniji divlji predstavnik obitelji pasa u Europi. Najveći je pripadnik roda Vulpes i najviše geografski raširen pripadnik reda Carnivoria. Vuk (Canis lupus) ?? sisavac iz porodice Canidae. U BiH rasprostranjen je na brdsko-planinskom području listopadnih i četinarskih Dinarida. Čagalj (Canis aureus) spada u rod pasa (Canis). Lovi životinje malene do srednje veličine, a poznat je i kao strvinar.

Dok sitni plijen lovi sam, krupnu divljač lovi u čoporu i takav lov popraćen je neugodnim zavijanjem, kojim čagljevi međusobno komuniciraju.

Kopirati
Drag cursor here to close