Zagreb

Obilježena 20. obljetnica Dana fra Didaka Buntića

Međunarodna kulturno-znanstveno-duhovna manifestacija “Didakovi dani” pokrenuta je u čast dobrotvora i prosvjetitelja fra Didaka Buntića, a ove godine obilježava 20 godina postojanja.
Kultura / Flash | 09. 10. 2023. u 21:35 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Svečana akademija u prigodi 20. obljetnice Dana fra Didaka Buntića, manifestacije pokrenute u čast toga hercegovačkog franjevca, prosvjetitelja i političara, održana je u ponedjeljak u Hrvatskom narodnom kazalištu (HNK) u Zagrebu.

Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković tom je prigodom istaknuo kako se nastupom mladih glazbenika na obilježavanju obljetnice šalje poruka umjetnosti i snaga prosvjetiteljstva. Upravo to je ključna poruka fra Didaka, koji je opismenio oko 13 tisuća odraslih te spasio 17 tisuća gladne djece u vremenima Prvoga svjetskog rata, što je ostala trajna uspomena na njegovo veliko djelo, rekao je Plenković.

Prisjećamo se, dodao je, njegove uloge u teškim vremenima i njegove snage te ustrajnosti da se prijeđe preko niza nerazumijevanja i pronađu rješenja koja su se tada u takvim okolnostima činila gotovo nemogućim.

Predsjednik Hrvatskoga narodnog sabora BiH Dragan Čović napomenuo je kako je vrijedno znati da postoje ljudske veličine koje su spremne preuzeti odgovornost te povezati sve ono što nam je zajedničko. Takav je čovjek bio fra Didak Buntić, dodao je.

Međunarodna kulturno-znanstveno-duhovna manifestacija “Didakovi dani” pokrenuta je u čast dobrotvora i prosvjetitelja fra Didaka Buntića, a ove godine obilježava 20 godina postojanja. Tim povodom govornici su se prisjetili njegovih djela i zasluga za hrvatski narod, a uručena su i priznanja onima koji promiču vrijednosti koje je živio.

Fra Didak Buntić (1871. – 1922.) bio je hercegovački franjevac i provincijal, narodni dobrotvor, prosvjetitelj, političar i jedna od najutjecajnijih osoba u Bosni i Hercegovini početkom 20. stoljeća. U godinama velike gladi krajem Prvog svjetskog rata spasio je 17.000 djece prikupljajući pomoć za gladne, te odvodeći djecu iz Hercegovine i Dalmatinske zagore u plodne krajeve Slavonije i Srijema, gdje ih je privremeno udomio kod dobročinitelja.

Kroz njegove programe masovnog opismenjavanja, od 1910. do 1917., naučilo je čitati i pisati oko 20.000 ljudi. Osmislio je i program gospodarske, infrastrukturne i kulturne obnove Hercegovine. Bio je iznimno vezan za Zagreb, gdje je dobivao potporu za svoje projekte, a gdje je 1919. otvorio konvikt za školovanje siromašnih talentiranih učenika i studenata, piše Hina.

Martinović dobitnik Priznanja 'Didak' u spomen na fra Didaka Buntića

Predsjedatelj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Tomislav Martinović jedan je od dobitnika priznanja 'Didak'. To priznanje dodijeljeno mu je na svečanoj akademiji, danas u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, u okviru 20. Međunarodne kulturne manifestacije posvećene sjećanju na lik i djelo fra Didaka Buntića (1871-.1922.), hercegovačkog franjevca i provincijala, graditelja, narodnog dobrotvora, prosvjetitelja, političara, ukratko jednu od od najutjecajnijih osoba u Bosni i Hercegovini početkom 20. stoljeća.

U godinama velike gladi, krajem Prvog svjetskog rata, fra Didak Buntić je spasio više od 12.000 djece prikupljajući pomoć za gladne, te odvodeći djecu iz Hercegovine i Bosne u plodne krajeve Slavonije i Srijema, gdje ih je privremeno udomio kod dobročinitelja. Kroz njegove programe masovnog opismenjavanja, od 1910. do 1917., naučilo je čitati i pisati oko 20.000 ljudi.

Također je osmislio program gospodarske, infrastrukturne i kulturne obnove Hercegovine. Bio je iznimno vezan za Zagreb, gdje je dobivao potporu za svoje projekte, a ondje je 1919. otvorio konvikt za školovanje siromašnih, talentiranih učenika i studenata. Često ga se naziva i Ocem Hercegovine.

Organizator manifestacije koja je puna dva desetljeća aktivna u čuvanju uspomene na fra Didaka te predstavljanju današnjim generacijama veličine njegovih djela u zauzetosti za čovjeka u potrebi, je Hrvatsko kulturno umjetničko društvo “Didak” iz Župe Gradnići iz Čitluka.

''Osobita mi je čast biti jedan od dobitnika priznanja koje se dodjeljuje u povodu manifestacije koja promovira lik i djelo velikog čovjeka i franjevca fra Didaka Buntića. Svojim životom, ustrajnim i predanim radom na činjenju dobra fra Didak nam poručuje da se nikad ne umorimo čineći dobro za običnog čovjeka, za svoj narod. On je svojim životom dokazao da se može i da smo svi pozvani zauzeti se za čovjeka'' poručio je Martinović, u obraćanju nakon preuzimanja nagrade.

Dobitnici priznanja 'Didak' su i predsjednik HNS BiH Dragan Čović, predsjednik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatake Zvonko Milas i Božo Skoko, profesor Sveučilišta u Mostaru.

''Međunarodna kulturna manifestacija 'Didakovi dani' prvi put je održana 2004. godine na inicijativu fra Marinka Šakote u Didakovoj rodnoj župu Gradnići u Čitluku. Pokrovitelj ovogodišnje, 20. manifestacije posvećene liku i djelu najvećeg sina Brotnja bio je Sabor Republike Hrvatske, supokrovitelj Hrvatski narodni sabor BiH, uz ostale pokrovitelje; Općinu Čitluk, Ministarstvo kulture i športa Hercegovačko- neretvanske županije, Fondaciju za muzičke, scenske i likovne umjetnosti Sarajevo te Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske. U glazbenom dijelu programa upriličenog u HNK u Zagrebu sudjelovali su učenici Srednje muzičke škole iz Sarajeva, Glazbene škole Široki Brijeg  te Glazbene škole Pavla Markovca iz Zagreba''  

Kopirati
Drag cursor here to close