Konferencija
Muzealaci poručuju: Osobe s invaliditetom moraju biti uključene u rad institucija kulture
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Petnaest muzealaca iz Foče, Kaknja, Mostara, Visokog, Sarajeva, Tešnja, Travnika, Trebinja, Zenice i Tuzle sudjeluju na dvodnevnom događaju posvećenom pristupačnosti i inkluziji u muzejima.
Cilj događaja je razmjena vrijednih iskustava između muzealaca iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine u polju inkluzije i pristupačnosti, te usvajanje novih znanja koja će doprinijeti povećanju pristupačnosti institucijama kulture osobama sa invaliditetom.
Svoje inkluzivne muzejske radionice predstavit će u petak, sedam muzeja iz Bosne i Hercegovine.
Primjeri ovih muzejskih radionica bit će objavljeni u publikaciju ''Primjeri inkluzivnih obrazovnih praksi u muzejima Bosne i Hercegovine'', koju izdaje Udruženja ''Balkanska mreža muzeja''. Publikacija će biti besplatno dostupna u elektronskom i tiskanom izdanju.
''Muzeji u svijetu sve više teže ka reprogramiranju i kreiranju sadržaja koji će biti prilagođeni svim osobama jednako. Sa ciljem osiguravanja pristupačnosti potrebno je omogućiti da osobe s invaliditetom budu uključene u sve oblasti života ravnopravno sa drugima, posebno u oblasti obrazovanja, kulturnog, sportskog i javnog djelovanja'', izjavila je magistrica Anida Manko sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Odsjek za pedagogiju.
Na ovom događaju magistrica Anida Manko sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevuje održala predavanje na temu ''Put ka inkluzivnom muzeju: prepreke i prilike''.
Prof. dr Emira Švraka je govorila o “Socijalno-ekonomskim, informaciono-komunikacionim i prostornim barijerama u kulturi za osobe s psihomotoričkim i senzornim teškoćama'', dok jeprof. dr Lejla Kafedžić sa Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu na praktičnim primjerima objasnila kakve su to ''Pristupačne informacije u inkluzivnom muzejskom okruženju – Easy to read standard''. Stručnjakinja za komunikacije, magistrica Aida Mia Alić je sa sudionicima podijelila praktične savjetekako da muzeje u BiH poboljšaju svoje promotivne aktivnosti i ostvare veću pristupačnost osobama sa invaliditetom u svojim komunikacijskim aktivnostima.
Na događaju sudjeluju: JU KSC Kakanj - Muzej Kaknja, Muzej istočne Bosne Tuzla, Zavičajni muzej Travnik, Muzej Hercegovine u Trebinju, JU Zavičajni muzej Visoko, Historijski muzej BiH, JU Muzej Stare Hercegovine, JU Muzej Tešanj, Zemaljski Muzej, Umjetnička galerija BiH, Muzej djetinjstva u ratu, Muzej grada Zenice, Muzej Hercegovine u Mostaru.