Komisija kaže ne

Ostaci Fatima Kadun džamije u Mostaru nisu proglašeni nacionalnim spomenikom

Kultura / Flash | 06. 11. 2015. u 12:00 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH donijela je dvije odluke kojima se utvrđuje kako ostaci Fatime Kadun džamije u Mostaru i Ženskog mekteba u Banjaluci ne ispunjavaju uvjete i kako se ne mogu proglasili nacionalnim spomenicima.

Peticija za uvrštavanje mjesta i ostataka Fatime Kadun džamije u Mostaru ''razmatrana je već ranije na sjednici Komisije, kada je zatraženo da se izvrše arheološka istraživanja'' kazala je Ševo.

Dodala je da je džamija 1947. godine srušena, a arheološka istraživanja su vršena tijekom 2009.

''Ustanovljeno je kako nema materijalnih tragova objekta, a da je ambijent u kojem se džamija, koja je građena početkom 17. stoljeća, nalazila umnogome promijenio, izgubljen je čitav prostor na kojem se nalazilo groblje oko džamije. Stoga je Komisija donijela odluku da ne ispunjava kriterije za proglašenje nacionalnim spomenikom'' pojasnila je Ševo.


Foto: Na granici sjećanja

Drugi objekt je takozvana zgrada Ženskog mekteba pri Gazanferija džamiji u Banjoj Luci.

Ševo navodi kako se radi o objektu iz 1910. godine koji je značajan kao svjedočanstvo o kontinuitetu, o očuvanosti institucije vakufa.

''Tim prije što se ovdje radi o zadužbini jedne žene. Fehima Čekić-Ibrišagić je uvakufila sredstva za ovaj mekteb, međutim, on je tokom vremena različitim intervencijama izgubio elemente autentičnosti. Treba ga čuvati na lokalnom nivou u okviru prostorno-planske dokumentacije grada Banja Luke, što ovom odlukom Komisija i preporučuje'' kazala je Ševo.

Kozograd proglašen posebno ugroženim

Komisija je donijela odluku da se Stari grad Kozograd u općini Fojnica proglasi dobrom koje je posebno ugroženo. Pojasnila je da je stanje zidina, kula, bedema veoma loše, a dodatno, na jednoj od kula Kozograda postavljen je relej, komunikacijski odašiljač.

Govoreći o procesu nominacije srednjovjekovnih nekropola, stećaka, Ševo je navela da je izvršena tehnička misija stručnjaka Međunarodnog udruženja za spomenike i spomeničke cjeline (ICOMOS). Oni su održali nekoliko sastanaka, ne samo s ekspertima iz BiH nego i iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske koji su također uključeni u proceduru nominacije. Obišli su sve nominirane lokalitete, a njihov završni izvještaj u vezi s evaluacijom bit će poznat u februaru 2016. godine.

Dvije zgrade željezničkih stanica kao industrijsko naslijeđe

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH je na sjednici donijela 14 odluka o proglašenju određenih dobara nacionalnim spomenicima.

''Među njima je pet nekropola sa srednjovjekovnim nadgrobnicima, takozvanim stećcima. Jedna od njih je kompleksniji arheološki lokalitet koji obuhvaća i prapovijesni tumulus'' kazala je na konferenciji za novinare u Sarajevu predsjedavajuća Komisije Ljiljana Ševo.

Po njezinim riječima, tu su i dvije odluke koje se odnose na industrijsko naslijeđe, dvije zgrade željezničkih stanica u Jezeru i u Lukavcu, koje svjedoče o najstarijoj prošlosti željezničkog prometa u BiH.

Ševo je među odlukama izdvojila i kino Centar, odnosno originalno kino Koloseum u Tuzli, sagrađeno prije 1912. godine, kao jedna od prvih namjenskih zgrada namijenjenih za prikazivanje filmova, izuzetne arhitektonske vrijednosti.

Podsjetila je da je na prethodnoj sjednici Komisije ovaj objekt uvršten na listu ugroženih spomenika zbog veoma velikih oštećenja izazvanih slijeganjem tla.

Navela je da je Komisija donijela odluku s precizno definiranim mjerama zaštite koje će pomoći da se ovaj izuzetno vrijedan objekt sačuva.

Kopirati
Drag cursor here to close