Lijea i ljudska greška

Otvorena izložba Greška/Nema greške/Greška je lijepa

Kultura / Flash | 10. 06. 2015. u 06:11 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Izložba članova likovne skupine "Nismo se dogovorili oko imena" otvorena je  u Galeriji Aluminij u Mostaru pod nazivom Greška/Nema greške/Greška je lijepa.

Članovi skupine Ilija Kegelj, Željko Koren, Dario Pehar i Goran Šimunović izložili su slike i skulpture s elementima konceptualne umjetnosti.

U izjavi za novinare Dario Pehar je kazao kako su sva četvorica kroz ove radove pokušali sami sebi postavljati pitanja i odgovarati na njih.

"Primijetili smo da u umjetnosti greška može biti veoma lijepa i da je veoma ljudska", naglasio je on.

Željko Koren smatra kako je greška kao tema jako zanimljiva te da se kroz nju, može naučiti mnogo toga o sebi i svome radu.

''Njezin naziv, na neki način, predstavlja naše stajalište o odnosu prema toj problematici koja se pojavljuje u životu svakoga umjetnika'' pojašnjavaju četvorica umjetnika, dok o njihovu stvaralaštvu povjesničar umjetnosti Beat Čolak zapisuje kako i pogrješan put vodi do nekoga mjesta, a samo je putovanje izvorom brojnih iskustava onima koji ih znaju prepoznati.
''Tim bi se riječima moglo sažeti poruke koje nam radovima prenose. Premda povezani temom pogrješke, umjetnici su zadržali individualnost u sredstvu i u izričaju te se susrećemo s više osobnih vizija i poetika. Pehar ponajvećma tematizira naličje umjetničkoga stvaralaštva, odnos umjetnika prema vlastitomu djelu i izvanjskomu svijetu, dok Kegelj, prije svega, upozorava na ljepote prirodnoga svijeta, dakle i na naše propuste u opažanju. Šimunović, kao i Kegelj, ponekad ispisuje slike, sjedinjujući likovnost i tekstualnost, intermedijalno razotkrivajući idejnu potku poimanja umjetnosti. Koren, pak, nastoji vizualno predočiti problem pamćenja odnosno sjećanja, u čemu mu je osnovnim medijem fotografija, dok suvremene tehnologije koristi kao pomagala za doradbu. Upite su nam postavili i zajednički i svaki ponaosob, ali su i skrili odgovore. Na nama je odgonetati ih, promatrajući ova djela i promišljajući o njima. Bilo bi pogrješno u njima tražiti pogrješku'', zapisao je, između ostaloga, Čolak u izložbenomu katalogu, poručivši kako je pogrješka, ukoliko je ima, u ovomu slučaju lijepa.

Ilija Kegelj rođen je 1968. godine u Travniku, a kiparstvo je diplomirao 2000. na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu. Predaje u Srednjoj školi likovnih umjetnosti Gabrijela Jurkića u Mostaru i autor je nekoliko kiparskih i slikarskih javnih uradaka. Izlagao je na više skupnih izložbi.

Željko Koren rođen je 1983. godine u Mostaru, slikarstvo je diplomirao 2007. na ALU u Širokom Brijegu, u klasi prof. Antuna Borisa Švaljeka, gdje je 2009. završio i poslijediplomski studij Ars Sacra, pod vodstvom prof. Ante Kajinića. Sudionik je brojnih kolonija, te član Društva hrvatskih likovnih umjetnika u FBiH i Likovne udruge Čičak. Izlagao je na više samostalnih i skupnih izložbi.

Mario Pehar rođen je 1967. godine u Mostaru, godine 2000. diplomirao je slikarstvo na ALU u Širokom Brijegu u klasi prof. Nade Pivac. Predsjednik je DHLU u FBiH, a zaposlen je kao profesor slikarstva u Srednjoj školi likovnih umjetnosti Gabrijela Jurkića u Mostaru.

Do sada je izlagao na tri samostalne i na više skupnih izložbi, a dobitnik je nagrade za slikarstvo na sarajevskom Salonu mladih, 2007. godine.

Goran Šimunović rođen je 1965. godine u Konjicu. Član je Udruge likovnih i primijenjenih umjetnika Dubrovnika. Dosada je izlagao na više skupnih izložbi.

Inače, ovo je druga izložba četvorice umjetnika, koji su se prošle godine javnosti predstavili postavom Biti dijete.

Kopirati
Drag cursor here to close