Mario Vargas Llosa

Perunski nobelovac: Književnost mijenja svijet, a dobra književnost obogaćuje živote čitatelja

Kultura / Flash | 23. 06. 2015. u 16:46 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Književnost mijenja svijet, a dobra književnost obogaćuje živote čitatelja, utiče na njihov način razmišljanja i djelovanja, rekao je peruanski nobelovac Mario Vargas Llosa.

Peruanski nobelovac, koji se nalazi u dvodnevnoj posjeti Srbiji, kao gost Izdavačke kuće "Laguna", koja je do sada objavila 12 njegovih djela, u prepunom Institutu "Servantes" sa mnogo šarma razgovarao je sa novinarima o književnosti, globalizaciji, politici, nacionalizmu u Europi, glazbi.

"Mada veoma cijenim Pintera kao pisca, ne slažem se sa njegovim stavom da pisci trebaju aktivno raditi na mijenjanju svijeta. Dobra književnost mijenja svijet, obogaćuje, otvara nove vidike, pruža nova iskustva čitateljima i na taj način doprinosi promjenama", odgovorio je Llosa na pitanje da li pisci treba angažiranije da rade na mijenjanju svijeta.

Iako se kandidirao za predsjednika Perua, Llosa sebe ne smatra političarom već piscem - što je profesija kojom bi se, da može početi iznova, opet bavio.

Njegovi memoari "Riba u vodi" su zapravo samo priča o njegovom trogodišnjem političkom iskustvu koje ga je, kaže, obogatilo, ali mu nije godilo.

Osvrnuvši se na trenutnu političku situaciju u Latinskoj Americi, autor "Avantura nevaljale djevojčice", "Razgovora u Katedrali", "Keltovog sna", kaže da je situacija sada bolja nego ranije, da vojne diktature, komunizam koji su gušili kulturu polako nestaju i da dolazi do promjene na bolje o čemu i piše u romanu "Diskretni heroj".

Na pitanje da li je svijet pred trećim svjetskim ratom, Vargas Llosa uz osmijeh kaže da ne misli da je situacija toliko katastrofična, ali da se treba boriti protiv radikalnog islamizma, ali i protiv nacionalizma, koji cvjeta u Europi i koji podriva i najplemenitije poduhvate poput stvaranja ujedinjene Europe.

Pisac, koji je čitan u cijelom svijetu, dobitnik brojnih međunarodnih književnih priznanja Vargas Llosa smatra i da je globalizacija nešto najbolje što se svijetu dogodilo, pišu agencije.

"Zahvaljujući globalizaciji siromašni krajevi svijeta se razvijaju, rastu. Oni koji se protive globalizaciji su anakroni i da je do njih mi ne bismo ni izašli iz pećine", rekao je on izazvavši buran aplauz okupljenih.

Književnik (79), koji se tijekom svoje karijere dotakao raznih tema trenutno radi na romanu "Pet uglova" o istoimenoj četvrti koja je u doba kolonija bila kulturni centar, stjecište umjetnika, tu su se rodili brojni kompozitori, svirala i slušala kreolska glazba, a kaže da ima mnogo toga o čemu bi želio da piše, ali da nema vremena.

Na pitanje da li je čitao kolegu nobelovca Ivu Andrića i druge književnike, Vargas Llosa je rekao da je čitao Andrića i da mu je "Na Drini ćuprija" ostala u sjećanju, a da je, dok je bio u Parizu, otkrio Danila Kiša i pročitao čitav njegov opus.

"Nadam se da ću poslije ove posjete otkriti brojne vaše pisce", rekao je on.
Jedan od najvećih suvremenih svjetskih pisaca jučer je doputovao u kratku posjetu Srbiji i sinoć je u prepunoj sali Srpskog narodnog kazališta u Novom Sadu pred publikom od oko 1.400 ljudi - za koju je rekao da je druga najveća skupina pred kojom je govorio poslije one u Peruu kada je dobio Nobelovu nagradu za književnost - govorio o književnosti, svom djetinjstvu, kazalištu (autor je i više dramskih djela), svijetu...

Kopirati
Drag cursor here to close