Priča iz logora - IV. osnovna škola

Potoci: 31 godina od razmjene hrvatskih logoraša u znaku molitve, potresnog filma i sjećanja na žrtve

Obilježena 31. godišnjica razmjene hrvatskih logoraša: projekcija filma, molitva i prisjećanje na patnje i žrtve u Mostaru.
Kultura / Flash | 02. 12. 2024. u 22:10 M.Š. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Projekcijom dokumentarnog filma, polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i svetom misom u Potocima je večeras obilježena 31. godišnjica razmjene hrvatskih logoraša iz logora Armije BiH u Osnovnoj školi ''Bratstvo i jedinstvo'' u naselju Potoci kod Mostara. U župnoj Crkvi Presvetoga Srca Isusova u naselju Potoci svetu Misu za sve poginule, umrle i žive hrvatske logoraše i njihove obitelji predvodio je župnik don Rajko Marković.

Nakon svete Mise, kod Spomenika pored crkve, polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i molitvom iskazana je zahvala i poštovanje žrtvi logoraša ove župe.
Nakon ovoga je u organizaciji Hrvatske udruge logoraša Domovinskog rata BiH u Emausu upriličeno prikazivanje dokumentarnog filma ''Priča iz logora - IV. osnovna škola''.

Prije samog filma nazočnima se obratio Ivan Turudić predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora SDŽ, Željko Mikulić predsjednik Udruge hrvatskih logoraša HNŽ i glavni tajnik Udruge Ronald Jarak.

''Večeras ćete pogledati film Priča iz logora - IV. osnovna škola. Kroz taj logor prošlo je preko 130 hrvatskih vojnika, pripadnika Hrvatskog vijeća obrane. Sedamnaest je ubijenih. Jedan dio njih je iz sjevernog dijela Mostara iz Bijelog polja, a kroz njega su prošli logoraši iz Stoca, Čapljine, Čitluka, grada Mostara, sjevera i juga. Hrvatska udruga logoraša tijekom svake godine obilježava pet značajnih datuma za pet najvećih logora u Hercegovačko neretvanskoj županiji. Od tih pet, koncentracijski logor, i po težini zločina koji su počinjeni u broju ubijenih hrvatskih žrtava su, Sportska dvorana Musala u Konjicu, logor Muzej u Jablanici, logor Četiri osnovna škola u gradu Mostaru i logor u Bileći, Vojske Republike Srpske, odnosno JNA'', rekao je Ronald Jarak.

''Mnogo je datuma značajnih za Hrvate Bijeloga polja u ovom sjevernom dijelu grada Mostara. Od samog početka Domovinskog rata 1991. godine, prvih žrtava dolaskom JNA i srpskih paravojnih formacija, masovnih grobnica na Uborku i Sutini. Odvođenja prvih logoraša u logor u Bileći. Zatim izdaje, sustavnog progona Hrvata, pogibije i zatočenja pripadnika Hrvatskog vijeća obrane dana 30.6.1993. godine. Ali svakako poseban značaj u srcima svih Bjelopoljskih Hrvata ima i današnji dan, drugi dvanaestog. Točno prije 31 godinu, bio je utorak, hladni prosinački dan. Posredstvom Međunarodnog Crvenog križa izvršena je razmjena hrvatskih logoraša iz logora Armije Bosne i Hercegovine u Osnovnoj školi Bratstva i jedinstva u Potocima. Večeras uz prisjećanje molitvu, neka ovo bude i dan sjećanja na sve njih što položiše živote da bi nama danas bilo bolje i da uživamo u nečem najvrijednijem, a to je mir i sloboda'', rekao je Željko Mikulić.

Spomenuo se imena sedmorice Bjelopoljaca koji su ubijeni u drugim logorima i desetorice Bjelopoljaca koji su ubijeni u logoru Četvrta osnovna škola u Mostaru.

''Svi preživjeli logoraši se nerado prisjećaju brutalnih tortura, ali i dalje imaju snagu da govore o zločinima i neljudskim djelima o opominju i ukazuju naraštajima iza sebe o svoj pogubnosti rata i besmislu ljudske potrebe za ratovanjem. Činjenica je da je u Domovinskom ratu dva puta izvedena agresija na Bijelo polje i Hrvatski narod koji je sve do to hrabro podnio, ali nažalost uz veliku žrtvu. Na kraju smo ipak uspjeli vratiti se kao narod ostati i opstati na svojim stoljetnim ognjištima'', rekao je Mikulić.

Dodao je kako je za logor Armije BiH u Osnovnoj školi Potocima Apelacijsko odjeljenje Suda BiH 2018. godine donijelo pravomoćnu sudsku presudu protiv tri osobe za kazneno djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i koji su osuđeni na ukupno 26 godina zatvora. Kasnije je to umanjeno na drugostupanjskom sudu.

''Još uvijek postoje neke politike koje, nažalost i danas umanjuju i negiraju logore te počinjene zločine nad Hrvatima, premda su proporcionalno Hrvati najviše stradali u Domovinskom ratu'', dodao je Mikulić.

Zahvalio se i don Josipu Galići, autoru knjige ''Transverzala zla'' koji je otrgnuo i od zaborava sačuvao mnoge sudbine hrvatskih logoraša Bijelog polja.

Dokumentarni film Priče iz logora 4. Osnovna škola premijerno je prikazan 19. ožujka ove godine u Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosača u Mostaru na 30. obljetnicu razmjene logoraša iz tog logora.

''Film je dobio odlične kritike i u ovoj godini je prikazivan u Republici Hrvatskoj u Zagrebu, Splitu, Bogdanovcima, Vukovaru te na Mediteran Film Festivalu u Širokom Brijegu. Moram naglasiti da je film prije svega potresan istinit, edukativan i zasnovan na povijesnim činjenicama. Ustvari, sami ćete se uvjeriti izvući pouku poslije gledanja filma'', rekao je prije projekcije Željko Mikulić predsjednik Udruge hrvatskih logoraša HNŽ.

Kopirati
Drag cursor here to close