Mostarsko ljeto
Raspravljalo se o bosanskom kulturnom naslijeđu u europskoj pluralnosti
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Međunarodni forum Bosna i Muzej Hercegovine iz Mostara organizirali su međunarodnu konferenciju ''Jedinstvo i razlike u Evropi''.
U okviru tog programa održana je javna rasprava ''Bosansko kulturno naslijeđe u evropskoj pluralnosti''.
Rasprava je održana u Centru za kulturu Mostar, a u okviru ''Mostarskog ljeta 2019.''
Bosansko pitanje je tabuizirano u okviru različitih formi nacionalizma, fundamentalizma i fašizma. U svojoj temeljnoj mogućnosti to pitanje je neodvojivo od ideje slobode i dostojanstva pojedinca te prava na različitosti, štićeno demokratski legitimiranim pravnim poretkom, navode organizatori rasprave.
Dodaju kako su naspram tog životno važnog pitanja različiti oblici autoanesteziranosti bosanskih ljudi, izloženih različitim oblicima ideologijskih i administrativnih tortura dugog trajanja. Bosanskohercegovačko, a zapravo bosansko povijesno trajanje nije ni shvatljivo ni održivo izvan stalnog kritičkog preispitivanja svih dimenzija društvene pluralnosti. Pitanje o tom trajanju je u velikoj mjeri nerijetko prokazivano kao upitno.
Organizatori žele to pitanje držati otvorenim za sva epistemološka razmatranja.
U okviru ove javne rasprave predstavljena su dva broja časopisa Forum Bosnae – Bosansko četveroevanđelje: Sofijski odlomci, ur. Mehmed Kardaš, i Forum Bosnae: Lejla Nakaš, Paratekstualnost u bosanskoj srednjovjekovnoj književnosti.