Ništa ne učimo
Rimljani su u BiH gradili pametnije nego sadašnji graditelji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Područje današnje BiH u rimskom razdoblju nije bilo ništa manje razvijeno od područja današnje Francuske ili Britanije, a mi još idemo putevima koje su sagradili Rimljani, izjavio je danas povjesničar i arheolog prof. dr. Enver Imamović na znanstvenom skupu "Cilj i posljedice rimskog osvajanja područja današnje BiH".
Prof. Imamović je naglasio da se skup bavi ne samo osvajanjem područja današnje BiH već i njegovim posljedicama.
Kako je rekao, čim su Rimljani osvojili ova područja prije 2.000 godina odmah su krenuli s izgradnjom infrastrukture. Podizali su naselja, otvarali rudnike, gradili puteve na sve strane...
''Dakle sve ono što je nužno, tako da je područje BiH bilo razvijeno jednako kao područja Galije (današnje Francuske), Britanije i drugih provincija... Kada se danas krene preko BiH, mi idemo stazama i putevima koje su sagradili Rimljani. Ispod svakog grada u BiH - Sarajeva, Tuzle, Bijeljine... - kada bi se kopalo došlo bi se do rimskih temelja, što znači da je područje BiH prije 2.000 godina bilo potpuno izgrađeno, sa svom infrastrukturom takve kvalitete da ni današnja tehnika to nije dosegla'', priča prof. Imamović.
Sama činjenica, na primjer, da u blizini Sarajeva imamo Ilidžu koju su podigli Rimljani i koja je bila jedan lijep grad s tako uređenim banjama da su tu na liječenje dolazili ljudi iz današnje Slavonije i drugih rimskih provincija. Takav je slučaj s termom kod Bihaća, Goražda...
''Današnji arheolozi i historičari imaju pune ruke posla da istražuju stanje u to vrijeme i to ne iz radoznalosti, nego da daju primjer današnjim urbanistima, graditeljima, projektantima i političarima da vide kako se mogao urediti sustav prije toliko vremena, a znamo kako danas živimo i šta se sve događa'', zaključio je prof. Imamović.
Ovaj skup okupio je povjesničare i arheologe iz Sarajeva, Tuzle i Mostara, a organizirali su ga Odjel za znanost Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca i Udruženje Bathinus, koje okuplja uglavnom mlade stručnjake za proučavanje antičkog perioda.