Povijesni događaj
S konferencije u Abu Dabiju poziv na spas ugrožene svjetske kulturne baštine
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Jack Lang, bivši francuski ministar kulture konferenciju je nazvao "povijesnim događajem" jer je ujedinila predstavnike četrdesetak zemalja svijeta, a završit će u subotu usvajanjem političke deklaracije u prisutnosti francuskoga predsjednika Francoisa Hollandea i šeika Mohameda ben Zajeda, piše Hina.
"Vrijeme je za međunarodnu mobilizaciju: privatne i javne osobe moraju se ujediniti na zaštiti kulturne baštine kojoj prijete ratovi, terorizam i barbarstvo", poručio je Lang, istaknuvši da konferencija mora završiti konkretnim potezima.
"Moramo se zajedničkim snagama angažirati na zaštiti ugrožene svjetske kulturne baštine", kazao je predsjednik Turističke i kulturne zajednice Abu Dhabija, Mohamed Kalifa al Mubarak.
Svrha konferencije je osnovati zakladu vrijednu 100 milijuna dolara te međunarodnu mrežu "sigurnih mjesta ili svojevrsnih skloništa" u koja bi se mogla skloniti kulturno ugrožena svjetska baština.
Glavna direktorica UNESCO-a Irina Bokova upozorila je da se "nikad ranije kulturno nasljeđe nije uništavalo na način na koji se u zadnje vrijeme uništava u Iraku i u Siriji".
"Namjerno uništavanje" kulturne baštine nazvala je "ratnim zločinom" koje se može usporediti s "kulturološkim čišćenjem".
"Kulturna baština nas povezuje..., a to je razlog zbog kojega je neki žele uništiti. Njezina zaštita ne može se odvojiti od zaštite ljudskih života.
Da bismo u tome uspjeli, moramo djelovati zajedničkim snagama", rekla je Bokova.Međunarodna zajednica izražava ogorčenje zbog uništenja koja su u zadnje vrijeme počinili džihadisti, osobito u Siriji, u Iraku, Afganistanu i u Maliju u ime borbe protiv idolopoklonstva.
Uz ratove, tu su i potresi te ostale prirodne katastrofe, a na uništenje svjetske kulturne baštine utječu i zagađenje, krađa, divlja izgradnja i nekontroliran razvoj turizma.
Stručnjaci okupljeni na konferenciji u Abu Dhabiju spomenuli su samo neka od ugroženih mjesta svjetske kulturne baštine:
- Afganistan: Džamski minaret, UNESCO-v lokalitet svjetske baštine u zapadnom dijelu Afganistana, smješten na spajanju rijeka Hari i Džam. Pod zaštitom od 2002. Dolina Bamijan koja je nekad bila važan budistički centar. Ondje su svećenici živjeli u obližnjim spilja. Pod zaštitom od 2003.
- Irak: Asur (2003.), Hatra 2015.), arheološki važan grad Samara (2007.)
- Jeruzalem: Stari grad Jeruzalem i njegove zidine (1982.)
- Mali: Askijin grob (2012.), Timbuktu (2012.), gradovi u Djenneu (2016.)
- Niger: Prirodni rezervati Air i Tenerer (1992.)
- Sirija: Stari dijelovi Alepa (2013.), Basre (2013.), Damaska (2013.), Palmire (2013.) i gradovi na sjeveru zemlje (2013.).
- Jemen: Stari dio grada Šibama i njegove zidine (2015.), stari dio grada Sane (2015.) i povijesni grad Zabid (2000.)
Ugroženima se smatraju i brojni nacionalni parkovi, osobito oni u Demokratskoj Republici Kongu, u Senegalu i u Srednjoafričkoj Republici.