Vaskrsna Poslanica
S vaskrsne liturgije u Sarajevu pozvano na širenje ljubavi i jedinstva u vjeri
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Širenje ljubavi i jedinstva u vjeri glavna je poruka poslana tijekom služenja vaskrsne liturgije u Sabornoj crkvi rođenja Presvete Bogorodice u Sarajevu.
U nazočnosti velikog broja pravoslavnih vjernika, uz molitvu i čitanje Jevanđelja slavljena je najveća radost kršćanskog svijeta i vjera u pobjedu života nad smrću.
Proslavu Vaskrsa, kojoj je prethodila priprema višetjednim postom, pravoslavni vjernici počeli su u hramovima, okupljeni u zajednici na Svetoj liturgiji, čiji vrhunac predstavlja pričešćivanje, sjedinjenje s Bogom.
Nakon molitvenog dijela pročitana je Poslanica patrijarha Srpske pravoslavne crkve Irineja u kojoj je naglašena važnost pobjede dobra nad zlom. Patrijarh je kazao da živimo u vremenu kada se zlo pokušava proglasiti dobrim, a dobro zlim, a grijeh nečim modernim i prihvatljivim.
Poručio je i ukazao da se omladini umjesto primjera vrline i čestitosti nude idoli i antiheroji, neposlušnost roditeljima i odbacivanje svakog autoriteta.
Naglasio je odgovornost crkve, ali i svih prosvjetnih institucija da bi se mladima pomoglo pronaći put autentičnog života i uskrsnuća.
U vaskrsnoj Poslanici istaknuto je da današnji svijet ne ide putem uskrsnuća već više putem smrti i beznađa.
Patrijarh Irinej je istaknuo problem ''ubijanja djece u utrobi''.
''Pitamo se gdje su 'borci za ljudska prava' da zaštite najslabije, a to su još nerođena djeca u utrobi svojih majki'', napisano je u Poslanici koja je pročitana i vjernicima u Sarajevu.
Patrijarh Irinej pozvao je vjernike da se raduju s radosnima i tuguju s onima koji tuguju, noseći bremena jedni drugih, jer se tako, kako je kazao, ispunjava zakon Hristov.
Nakon okupljanja u hramovima vjernici Vaskrs nastavljaju proslavljati u krugu obitelji, gdje posebnu radost, naročito djeci, predstavlja tucanje šarenim vaskršnjim jajima. Šareno jaje predstavlja samu simboliku Vaskrsa. ?aje je simbol rađanja života.
Uskrs je najstariji kršćanski blagdan i slavi se još od prvih vremena kršćanstva.
Vaskrsne liturgije služene su u svim hramovima Mitropolije dabrobosanske.