Oštre kritike
Samaritanci i kršćani protiv izraelske zabrane ezana na razglasima džamija
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predstavnici samaritanskih i kršćanskih zajednica u Palestini su podržali muslimane i oštro kritizirali izraelsku inicijativu za zabranu ezana na razglasima džamija tijekom noći, odnosno za sabah-namaz.
Zakonodavna komisija izraelskog Knesseta odobrila je Nacrt zakona o zabrani ezana na razglasu od 23 do 7 sati, što je naišlo na oštre reakcije muslimanske zajednice, ali i drugih etnoreligijskih grupa u toj regiji.
Ezan veliča Boga
Samaritanski rabin Vasif al-Samiri koji živi u Nablusu na Zapadnoj obali je za Anadoliju kazao kako je razočaran izraelskim potezom da ograniči ezane, kao pozive muslimana na molitvu.
''Sloboda vjeroispovijesti je Bogom dana čovjeku i niko nema pravo da to pravo uskraćuje. Pored toga, ezan sadržajem veliča Boga i šalje poruku mira i spasa. Ušutkivanje zvuka ezana je besmisleno. Samarićanska zajednica je apsolutno protiv zabrane ezana'', kazao je al-Samiri.
Ističući kako se protive ograničavanju vjerskih rituala muslimanima i kršćanima, baš kao i svojim, al-Samiri je kazao kako se ni pripadnici samaritanske zajednice ne može osjećati sigurnima tamo gdje se zabrani zvuk ezana.
Poglavar Grčke ortodoksne patrijaršije u Sebastiji na Zapadnoj obali Theodosios, je kazao da je i njegova zajednica protiv izraelskog pokušaja ušutkivanja ezana.
Opasnost za stanovništvo
''Ezan je posve religijska tema. Niti jedan parlament, niti zakonodavno vijeće nemaju pravo raspravljati i zabranjivati ezane u Jeruzalemu ili bilo kojem drugom mjestu na svijetu'', kazao je Theodosios.
Ističući kako prijetnja ograničavanja vjerskih sloboda predstavlja opasnost i za kršćansko stanovništvo, Theodosios je kazao kako je to grubo kršenje ljudskih prava i kako je to još jedan jasan pokazatelj ''izraelskog rasizma''.
''Jeruzalem je grad palestinskih muslimana i kršćana i niko nema pravo mijenjati njegov identitet. Okupatorski Izrael mora shvatiti da mi kršćani nikada nećemo napustiti svoju braću muslimane u borbi protiv rasizma i fašizma'', poručio je Theodosios.
Okupatorska politika
Članica Upravnog odbora Palestinske oslobodilačke organizacije i čelnica palestinskog Komiteta za vjerska pitanja Hanna Amireh je kazala kako je izraelski pokušaj zabrane ezana grubo kršenje vjerskih prava i kako pokazuje pravo lice izraelske okupatorske politike.
Amireh je pozvala međunarodnu zajednicu da intervenira i izvrši pritisak na Izrael, kako bi počeo poštivati ljudska prava i slobode.
Pod izgovorom da se građani žale na buku, izraelske vlasti su ranije pripremile nacrt zakona kojim je planirana zabrana glasnih vjerskih rituala s ciljem zabrane ezana, ali shvativši da bi to mogao biti problem i za nekežidovske rituale, izraelski političari su izvršili reviziju i preinačili prijedlog zabrane puštanja ezana na razglasu od 23 do 7 sati ujutro.
Nacrt je u parlamentarnoj proceduri, a u posljednjoj verziji predviđa zabranu ezana za vrijeme sabah-namaza. Implementacijom tog nacrta bi džamijama prijetila novčana kazna od 1.200 dolara, ne budu li poštivale zabranu, prenosi TRT.