300. obljetnica
Sinjska alka - kulturno-povijesni brend Hrvatske u svijetu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Viteško alkarsko društvo i Turistička zajednica grada Sinja od Sinjske alke napravili su pravi brend koji svake godine početkom kolovoza širom svijeta pronese pozitivan glas o ovom malom gradiću u dalmatinskoj zagori.
Tristota obljetnica, jubilarna, pokazala je kako su organizatori i domaćini dorasli ovom izazovu pa je ovogodišnja manifestacija nadmašila sva očekivanja i prešla granice Europe po svojoj popularnosti i važnosti.
Alkarske utrke (bara, čoja i alka) nisu jedino što se tih dana, već 300 godina, odvija u Sinju.
Svečanosti počinju nekoliko dana prije same alke i podrazumijevaju razne kulturne događaje poput natjecanjem za Baru, festivala dalmatinske pjesme, predstavljanju zlatnog i srebrnog novca, večeri viteštva i folklora.
U spomen na slavnu pobjedu u čast svoje nebeske zaštitnice i spasiteljice, Čudotvorne Gospe Sinjske, koja je 1715. obranila Sinj od osmanlijske najezde, Sinjani već gotovo 300 godina vjerno čuvaju sjećanje na veliki trenutak.
Sinjska alka u svojoj veličanstvenosti ujedinjuje Istok i Zapad, junaštvo i nepokolebljivost predaka, pomirenje kultura i nacionalni identitet.
Alka je nastala u vrijeme kad su u Europi postojale mnoge slične viteške igre. Sve su danas prepuštene zaboravu, samo je Sinjska alka, u osvit svoje tristote godišnjice, pod zaštitom UNESCO-a kao svjetska nematerijalna baština.
Ono najzanimljivije je da se ljubazni domaćini zaista vesele tisućama posjetitelja, te da cijeli grad živi za Alku. Kako i ne bi s obzirom na financijsku isplativost jednog ovakvog događaju za jedan ovako mali grad.
I dok slični događaji u Bosni i Hercegovini uglavnom ostanu na lokalnoj razini te u publici vidimo samo one koji po nekoj liniji moraju doći, Sinjani alku iskoriste maksimalno.
Domaće stanovništvo po niskim cijenama na ulicama prodaje sinjske uštipke i pršut, ogroman je broj štandova sa simbolima alke, suvenirima i nakitom, Turistička zajednica ima raspoređene info-pultove po cijelome gradu, gradska glazba i folklorno društvo paradiraju gradom, a sve to skupa čini izvrstan spoj tradicije i kulture u svrhu promocije ovoga gradića i njegovih vrijednosti.
Vrijedi istaknuti kako je cijeli grad pokriven besplatnom wifi mrežom, te kako na više lokacija možete pronaći QR kodove pomoću kojih ćete doznati sve što vas zanima, a ovaj spoj tradicionalnog i modernog rijetko se može vidjeti.
Očigledno je kako su svi zajedno prepoznali važnost ovoga povijesnog događaja i brendirali ga, te na jedna pozitivan i moderan način, uz očuvanje tradicije, gotov proizvod plasirali turistima i svijetu, promovirajući tako cijeli grad izvan granica države, a evo nakon 300. godina i izvan granica Europe.
Na kraju, vrijedni podsjetiti kako je slavodobitnik jubilarne 300. Sinjske alke Frano Ivković. U tri trke osvojio je ukupno 8 punata. Drugi je alkar Kristijan Bikić, a treći Josip Čačija. Alkom se slavi pobjeda nad turskim osvajačima davne 1715. godine.