U znak prosvjeda
Spomenik najpoznatijeg slovenskog pjesnika omotan žicom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nepoznate osobe omotale su žicom, u noći s nedjelje na ponedjeljak, kip najslavnijeg slovenskog pjesnika Franceta Prešerna u središtu Ljubljane, a vjeruje se da se radi o prosvjedu protiv neriješene migracijske krize u Europi.
Policija je potvrdila incident, navevši da se ispituju okolnosti događaja i da su nadležne službe pozvane kako bi se utvrdilo nije li na spomeniku došlo do oštećenja. Žica su u međuvremenu uklonili vatrogasci, a isto tako i škare koje su nepoznati počinitelji stavili u ruke muzi koja se nalazi iznad pjesnika.
Prešernov spomenik nalazi se na Prešernovu trgu u središtu Ljubljane, na lijevoj obali rijeke Ljubljanice. To je je od najpoznatijih okupljališta, osobito mladih, te općenito jedno od najfrekventnijih mjesta u gradu. Spomenik pjesniku, koji je i autor stihova slovenske himne, postavljen je 1905. godine, rad je kipara Ivana Zajca, a za njega su se prikupljali dobrotvorni prilozi ne samo u Sloveniji, nego i u ostalim slavenskim pokrajinama bivše Austro-Ugarske.
U vrijeme kad je kip postavljen tadašnji je ljubljanski biskup tražio da se s njega ukloni lik razgolićene muze, ali to nije dopustio liberalni gradonačelnik tadašnje Ljubljane Ivan Hribar.
8 February is the Prešeren Day, the Slovenian Cultural Holiday. Free admission to #Ljubljana's museums and galleries pic.twitter.com/jc3BtSUz7d
— Visit Ljubljana (@visitljubljana) February 8, 2016
Mediji pišu da omatanje Prešernova spomenika žicom po svoj prilici nije bio čin običnog huliganizma, jer je istodobno i niz topografskih tabli u mjestima uz slovensko-hrvatsku granicu osvanuo "ukrašen" omotanom žicom, a sve se dogodilo na Praznik kulture koji se u Sloveniji slavi danas, na dan Prešernove smrti. Na taj se dan ponekad znaju događati i svojevrsni performansi, odnosno akcije protiv pojedinih pojava u politici i kulturi.
Kako je objavila Slovenska televizija koja je stupila u kontakt s nekim aktivistima koji su postavili žicu na topografske table uz granicu, njihova namjera nije bila prosvjed protiv vlade Mire Cerara nego protiv sve većih restrikcija u EU za migrante i nesposobnosti europskih država da nađu rješenje za višemjesečnu izbjegličku krizu.