Različite izložbe
Što Hercegovina nudi za Noć muzeja?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Noć muzeja koji se ove godine obilježava u petak, 1. veljače, obilježava se širom Republike Hrvatske ali i Hercegovine.
Naime, Noć muzeja projekt je Hrvatskog muzejskog društva u kojemu muzeji i baštinske ustanove, svoje izložbe i postavke predstavljaju u večernjim satima, a traju i do ponoć.
Tomislavgrad
Obilježavanje Noći muzeja u Tomislavgradu bit će u organizaciji Franjevačkog samostana i Franjevačkog muzeja "Fra Jozo Križić", gdje će se u prostorijama franjevačkog muzeja održati će izložba "Županjac, Duvno i Tomislavgrad u razglednicama grada", autora Ivice Ćurkovića, poznatog kolekcionara i poznavatelja starina koji je rođen u Tomislavgradu, a živi u Zadru.
''Izložbom se kroz originalne izloške i njihove reprodukcije prikazuje povijesni presjek događanja našega grada od vremena Austrougarske monarhije do današnjih dana. Predstaviti će se razglednice koje su tematski vezane uz Tomislavgrad, donoseći nam vizure grada, ulica, spomenika i ljudi '', kazao je Feni kustos muzeja Stjepan Dilber.
Ovom izložbom autor je odlučio prikazati sve ono što je prikupio u 25 godina intenzivnog traganja, a radi se o najcjelovitijoj kolekciji razglednica-dopisnica i poštanske povijesti Tomislavgrada, nekada Duvna, a najranije Županjca.
Grude
Župni ured Gorica-Sovići, Bratovština Sv. Stjepana Prvomučenika Gorica-Sovići, Hrvatska franjevačka arheološka zbirka ''Sv. Stjepan Prvomučenik'' Gorica te Matica hrvatska - Ogranak Grude organiziraju Noć muzeja 2019.
Program počinje u Staroj crkvi u Gorici u petak, 1. veljače 2019. godine u 18 sati. Posjetitelji će moći razgledati izloške sve do 23 sata. Program će započeti u Staroj crkvi u Gorici predstavljanjem knjiga pok. fra Vjeke Vrčića, dugogodišnjeg skupljača umjetnina u Staroj Imoti i osnivača i kustosa muzeja i zbirke Franjevačkog samostana u Imotskom fra Vjeko Vrčić
Zatim će biti otvorenje humanitarne prodajne izložbe slika u Galeriji u Gorici, slike koje će biti predstavljene nastale su na Likovnoj koloniji koja je održana u ljeto 2018. godine u čast Zvonku Bušiću Taiku u Gorici. Nakon toga, posjetitelji će moći razgledati Hrvatske franjevačke arheološke zbirke ''Sv. Stjepan Prvomučenik'' Gorica te razgledati arheološke iskopina, ranokršćanske bazilike i baptisterija s krsnim zdencem u Staroj crkvi u Gorici.
Ljubuški
Franjevački samostan sv. Ante Padovanskoga od petka, 25. siječnja, u razdoblju od 20 sati do ponoći ponudio je besplatan posjet Arheološkom muzeju na Humcu. Manifestacija ima za cilj educirati javnost o važnosti kulturne baštine u stvaranju identiteta zajednice i uloge muzeja u njegovu očuvanju, priopćili su organizatori.
Hercegovački fratri su, od osnutka franjevačke provincije, naraštajima samozatajno prikupljali, čuvali i izučavali materijalne tragove prošlosti svoje zemlje i hrvatskog kulturnog i nacionalnog identiteta na ovim područjima. Arheološki Muzej na Humcu predstavlja najstariju instituciju tog tipa u BiH, a osnovan je još 25. ožujka 1884. godine.
U njemu su izloženi predmeti prikupljeni na širem prostoru Hercegovine, kronološki smješteni u razdoblje od starijeg kamenog doba do danas, u vremenskom rasponu od gotovo 16.000 godina. Dio kompleksa čini i prostor lapidarija koji je smješten u samostanskom dvorištu, a koristi se za izložbu kamenih spomenika. Posjetitelji će moći pogledati i njegovu tek postavljenu izložbu koju čini i najveća zbirka militarnih rimskih spomenika u BiH.
Široki Brijeg
Franjevački muzej i galerija Široki Brijeg i ove će godine sudjelovati u manifestaciji Noć muzeja kroz dva programa koja će biti upriličena 1. veljače, od 18 sati do ponoći.
U izložbenom prostoru Galerije bit će postavljena izložba radova studenata Grafičkog dizajna s kolegija Vizualnih komunikacija Akademije likovnih umjetnosti Sarajevo, a bit će izloženi plakati koji su nastali na kolegiju Vizualnih komunikacija u selekciji voditelja kolegija profesora Bojana Hadžihalilovića i višeg asistenta Sandra Drinovca te nekoliko video uradaka.
Drugi dio Noći muzeja '19 uključuje stalni likovni postav Franjevačkog muzeja i galerije Široki Brijeg koji je otvoren 6. listopada 2015., a od prošle godine proširen računalno-generiranim tekstovima i slikama, odnosno, uz pomoć proširene stvarnosti /Extended reality (XR)/ digitalne informacije posjetiteljima su postavljene preko stvarnih umjetničkih djela, prenosi Fena.
Ova novina je ostvarena preko HP REVEAL aplikacije. Stalni likovni postav sadrži 230 radova i pokriva razdoblje od sredine XIX. stoljeća do 2015. godine. Uredio ga je povjesničar umjetnosti i književnik Igor Zidić iz Zagreba, uz suradnju Josipa Mijića i fra Vendelina Karačića. Zastupljena su 203 autora, većinom iz Hrvatske i BiH. U postavu su i radovi svih profesora i predavača s Akademije likovnih umjetnosti na Širokom Brijegu. Ove godine u sklopu Noći muzeja '19 u Franjevačkom muzeju i galeriji Široki Brijeg održat će se i predavanje profesora Bojana Hadžihalilovića, priopćeno je iz Franjevačkog muzeja i galerije Široki Brijeg.
Livno
Iz Franjevačkog muzeja i galerije Gorica – Livno potvrđeno nam je da će Noć muzeja obilježiti 17. Svibnja, zbog lošim vremenskih uvjeta i snijega na području Livna, što, navode, utječe na odaziv sugrađana na događaje Muzeja. Također su naveli kako će o programu za taj dan javnost biti pravovremeno obaviještena.
Mostar
Mostarski muzej Hercegovine također će se pridružiti svjetskoj Noći muzeja te će biti obilježena u svibnju.
Podsjećamo da je prva Noć muzeja održana u Berlinu pod nazivom ''Lange Nacht der Museen'', 1997. godine. Zbog iznimnog zanimanja i načina na koji je ideja o samom događaj realizirana ubrzo se proširio na više institucija i različitih gradova diljem Europe pa i svijeta.