Costa
The Lie Tree - Horor priča najbolja knjiga za djecu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Detektivski roman za djecu autorice Frances Hardinge "The Lie Tree", čija se radnja odvija u viktorijansko doba, proglašen je u utorak navečer u Londonu knjigom godine na dodjeli britanske književne nagrade Costa, nadmašivši tako u finalu pobjednike ostalih četiriju kategorija u kojima se nagrada dodjeljuje, piše Hina.
Knjiga, koju su članovi sudačkog žirija proglasili "mračnom, nevjerojatno britkom pričom koja objedinjuje povijest i maštu na način koji će čitatelje svih dobi ostaviti bez daha", tek je druga knjiga za djecu dosad proglašena ukupnim dobitnikom te, jedne od najprestižnijih književnih nagrada u Velikoj Britaniji.
"The Lie Tree" (Drvo laži) je priča o 14-godišnjoj djevojčici Faith čija je obitelj prisiljena kako bi izbjegla skandal napustiti Englesku i otići na udaljeni otok. Nakon što joj je otac pronađen mrtav u čudnim okolnostima, Faith odluči pokušati otkriti istinu o njegovoj smrti, te pritom pronalazi neobično drvo koje se hrani na lažima i daje plodove koji otkrivaju duboko skrivene tajne...
"Riječ je o fantastičnoj knjizi, hororu na granici detektivske priče i povijesnog romana, pisanoj od početka do kraja iznimno preciznim tonom, s izvanrednim središnjim likovima i napetom radnjom", kazao je obrazlažući nagradu predsjednik prosudbenog povjerenstva James Heneage.
Preuzimajući nagradu, Hardinge je kazala kako je književnost za djecu i mlade "predivna džungla", a današnje vrijeme "fantastičan trenutak za pisanje takve književnosti". "The Lie Tree" je njezin sedmi roman.
Hardinge je pobijedila u konkurenciji u kojoj su još bili roman Kate Atkinson "A God in Ruins", debitantski roman "The Loney" Andrewa Michaela Hurleya, zbirka poezije "40 Sonnets" Dona Patersona i biografska knjiga Andree Wulf "The Invention of Nature: The Adventures of Alexander Von Humboldt, The Lost Hero of Science".
Judges said The Lie Tree 'will grip readers of all ages’ #CostaBookAwards @CostaBookAwards https://t.co/gS8cTCApJK pic.twitter.com/1G9sCQIDkJ
— Waterstones (@Waterstones) January 26, 2016
Dobitnica dobiva 30 tisuća funta (40 tisuća eura), povrh pet tisuća funta koje je njezina knjiga osvojila kao dobitni naslov u kategoriji nagrade Costa za najbolju dječju knjigu godine.
Književna nagrada Costa jedna je od najpopularnijih britanskih književnih nagrada koja se dodjeljuje u pet kategorija – za roman, debitantski roman, biografiju, poeziju i dječju knjigu. Pobjednički naslovi u tim kategorijama potom se natječu za naslov britanske knjige godine.
Nagrada je pokrenuta 1971. kao književna nagrada Whitbread, a 2006. sponzorstvo je preuzeo lanac Costa Coffee. Titula knjige godine uvedena je 1985., a dosad je samo jednom pripala dječjoj knjizi, romanu Philipa Pullmana "Jantarni dalekozor", 2001.
Ovogodišnji pobjednici pojedinih kategorija izabrani su između ukupno 600 prijavljenih naslova.
Proglašenju pobjednika u kategoriji nagrade Costa za knjige godine prethodila je dodjela nagrade Costa za najbolju kratku priču, koju je ove godine osvojio Danny Murphy za kratku priču "Rogey".