Nikad im bolje nije bilo?
Traži se Fićo: Život u Jugoslaviji seli u muzej
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na pitanje iz Balaševićevog pjesme o (po)ratnoj Bosni i Hercegovini jesu li to stvarno bili bolji dani, ili smo to bolji bili mi pokušat će odgovoriti izložba pod nazivom 'Nikad im bolje nije bilo?', koju priprema Historijski muzej BiH u Sarajevu u suradnji s Muzejem istorije Jugoslavije iz Beograda.
Kako je objavila Slobodna Bosna, kroz različite predmete koji su korišteni u svakodnevnom životu u bivšoj SFRJ, izložba govori o društvenom i kulturnom životu, obrazovanju, političkom sustavu, načinu na koji su građani socijalističke Jugoslavije provodili slobodno vrijeme.
''Rečenica iz naziva izložbe Nikad im bolje nije bilo? je zapravo 'posuđena' od jedne radnice Borova iz razdoblja osamdesetih godina prošlog stoljeća, i to nam je poslužilo i kao svojevrsni lajt motiv za ovu izložbu. Radi se o već gotovoj izložbi Muzeja istorije Jugoslavije, s tim da je naš zadatak i želja da tu, postojeću postavku obogatimo materijalom koji će joj dati jedan specifičan kontekst priče o BiH u vrijeme socijalističke Jugoslavije. Izložba nije jugonostalgičnog karaktera, premda ne bježimo ni od toga, ali osnovna ideja je da kroz predmete koje su građani svakodnevno koristili u to vrijeme pokažemo, prije svega, mlađim generacijama kako se živjelo u doba Jugoslavije'', rekla je za Slobodnu Bosnu Elma Hašimbegović, direktorica Historijskog muzeja BiH.
Iz Muzeja su pozvali građane da im doniraju predmete za izložbu, a potrebni su: namještaj za opremanje dnevnog boravka i kuhinje, tehnički kućanski aparati (televizori, radio-aparati, štednjaci...), predmeti koji su često korišteni kao ukrasi u domovima, poput famoznih gondola koje su stajale na televizorima u većini stanova, goblena, ukrasnih figurica, kutija za kavu, brašno, šećer, sol, razne druge kućanske potrepštine...
''Poziv za prikupljanje predmeta je otvoren do 15. rujna ove godine, a ukoliko netko nije u prilici dostaviti osobno, muzejski tim omogućit će njihov transport. Oni predmeti koje građani odluče donirati Muzeju nakon izložbe bit će pretvoreni u stalnu postavku, tako da ostaju kao trajno svjedočanstvo života u bivšoj Jugoslaviji. Planiramo preurediti dvije prostorije u Muzeju i napraviti tzv. Jugoslovenski stan, koji će se sastojati od dnevnog boravka kuhinje i gdje će posjetitelji moći vidjeti odabrane predmete'', kaže Hašimbegović.
Građani predmete mogu donirati ili ih samo posuditi Muzeju za vrijeme trajanja izložbe, čije je otvaranje planirano krajem rujna. Javni poziv upućen je prije nekoliko dana, a odazvali su se već brojni Bosanci i Hercegovci, ističe Hašimbegović.
''Zanimljivo nam je pratiti tu interakciju s građanima, to je za nas jako lijepo i jako važno. Svaki od tih predmeta ima svoju priču, svoje značenje i, naravno, posebnu vrijednost za vlasnike. A osim za potrebe izložbe, predmeti su neophodni i Muzeju za popunjavanje zbirki. Ovo je dobra prilika da počnemo s prikupljanjem i obogaćivanjem naših muzejskih kolekcija, s obzirom da takva vrsta građe još nije muzeološki i historiografski obrađena'', rekla je.
Uz poziv građanima da i dalje nastave donositi predmete u Historijski muzej BiH sve do 15. rujna, Hašimbegović je istaknula i jednu želju muzeja.
''Bilo bi nam posebno drago kada bi nam netko posudio jedan automobil Fićo, u dobrom stanju, koji planiramo izložiti na platou ispred Muzeja'', rekla je Slobodnoj Bosni direktorica Historijskog muzeja BiH.