Priča o novinarima
U Mostaru ima i toga: Na izložbi samo autor, prijatelj i novinarka Bljeska
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nitko od građana Mostara u srijedu navečer nije posjetio otvaranje izložbe panela novinarskih tekstova novinara i publiciste Šemsudina Zlatka Serdarevića u Muzičkom centru 'Pavarotti'.
Nitko ni od kolega novinara nije došao na izložbu, koja se tiče upravo njih i dotiče teme o kojoj je zadnjih dana većina njih pisala. Ni oni, koji su na neki način potaknuli ovu izložbu, nisu se pojavili.
Serdarevićevi paneli, izloženi pod nazivom "Tragovi nasilja nad novinarskom profesijom", sadrže novinarske tekstove objavljene u povodu napada na novinare, te sustavnih kršenja novinarskih sloboda i slobode izražavanja u Bosni i Hercegovini.
Uz 17 ispisanih, postavljena su i dva prazna panela koji će se tek ispisati, a na njima bi se trebala naći i činjenica da, toliko posljednjih dana izvikivan problem, nikoga ne zanima. Cilj izložbe je, kaže autor, da se pokaže u kojoj mjeri su mediji kvantitativno i kvalitativno prenosile vijesti o onom što se događalo drugim novinarima.
''Izložba nam pokazuje odnos i refleks redakcije vezane za događaje koji pogađaju njihove kolege. To nam jasno govori, tko pažljivo pogleda, u kojoj mjeri su ti pojedini mediji ovisni ili neovisni. Ako je medij manje donosio vijesti očito da je pod nečijim pritiskom, ako je donosio vijesti više u raznim žanrovima znači da je medij na profesionalan način prenio vijest'', rekao je za Bljesak.info Serdarević pričajući o medijskom praćenju događaja i napada na novinare.
Birao je, kaže, one tekstove koji su na određenom nivou, što znači da nije birao obično prenošenje vijesti, već i analize.
''Inače redovno pratim printane medije. Svaki dan isijecam sve teme i sortiram ih. Imao sam priliku registrirati sve, od napada na Slavu Kukića, na dvoje novinara s portala 'Tačno', a onda i događaje u Francuskoj'', rekao je on i dodao kako su događaji u Francuskoj odjeknuli u svjetskim, ali i BiH medijima koji su tome posvetili dosta pozornosti.
''To je događaj koji graniči s opasnošću koja se nadvija nad sve medije i prijeti im, te je velika opasnost da eskalira i ide dalje'', rekao je Serdarević, dodajući kako novinari i u Francuskoj i BiH imaju iste probleme.
''Što god imamo više ekscesa vlasti s novinarima i ugrožavanja njihovog posla i javne riječi, riječ je o društvu koje ne poštuje demokraciju, ljudska prava i slobode. Što više imate napada na novinare od strane vlasti to nam pokazuje da je to društvo daleko od demokracije jer novinar razotkriva sve vrste devijacije, a na taj način mu se ograničava pravo i uskraćuje da iznosi devijacije društva u cilju afirmacije ljudskih prava sloboda, izgovorene riječi itd. Kod nas se pokazuje da ima dosta elemenata totalitarizma. Ti sustavi guše medije i drže ih pod rukom'', rekao je Serdarević.
Podsjetio je kako je u Bosni i Hercegovini od 2006. godine registrirano 400 slučajeva kršenja slobode izražavanja i individualnih prava novinara, što, kako je kazao, pokazuje da to nije slučaj, nego pojava.
Dakle, kaže Serdarević, tu se jasno može vidjeti u kojoj mjeri su mediji prenosili te vijesti, kojim žanrom, a što zapravo pokazuje koliko je koji medij ovisan o našim strukturama vlasti. No, čini se kako nezainteresiranost medija za ovaj događaj koji govori o njihovim pravima i slobodana njih ne zanima.
Na izložbi se nisu pojavili ni novinari portala 'Tačno', Štefica Galić i Amer Bahtijar o kojima, između ostalih, govori izložba, koja će, u galeriji Muzičkog centra 'Pavarotti', biti otvorena sljedećih deset dana.