''Literary Mob''
U Mostaru završen sedmodnevni poetski recital
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Spontano okupljena književna skupina („Literary Mob“) u Mostaru u nedjelju je završila sedmodnevni poetski recital kojim je digla svoj glas izgovaranjem stihova pjesnika iz Bosne i Hercegovine i cijeloga svijeta u pravcu podizanja svijesti o značaju poezije, i književnosti općenito, te čitanja, obrazovanja i znanja.
Svaki dan tijekom „Međunarodnog tjedna obrazovanja“, od 16. do 22. studenoga, književna grupa je, sa simboličnim početkom u pet do dvanaest sati, čitala poeziju na brojnim jezicima svijeta na jednoj od sedam odabranih javnih lokacija u gradu.
Inicijativu doc. dr. Selme Raljević na bazi ideje tzv. „Flash Mob-a“, dakle, spontanog javnog performansa koji, u ovom slučaju, uvodi poeziju u svakodnevni život grada Mostara, podržali su određeni pjesnici i pjesnikinje, esejisti, akademski radnici, studenti i učenici, te građani i građanke različitih profila koji vole poeziju i žele je svima približiti. Neki od njih su Anita Pajević, Mirko Božić, Senka Marić - Šarić, Ivan Šunjić, Irma Marić, Aida Džiho - Šator, Fatima Trbonja, Inga Kotlo, Blagica Bevanda, Jasmina Pošković, Sanella Cero - Boškailo, Nina Zolj, Sanjin Fajić, Aris Čišić, te Valentina Mindoljević i Ljubica Bajo ispred „Koledža ujedinjenog svijeta“ („United World College“) u Mostaru, kao i učenice i učenici UWC-a iz raznih zemalja svijeta, i mnogi drugi.
Također, ideju su podržali i književnici iz drugih gradova Bosne i Hercegovine, poput Faruka Šehića, Feride Duraković i Mirzane Pašić - Kodrić.
Sudionici ove volonterske aktivnosti pozivali su i građane u slučajnom prolazu da im se pridruže.
Pojedinci okupljeni putem društvenih mreža i drugih načina suvremenog komuniciranja približili su poeziju građanima Mostara pjesničkim recitalom ispred „Mepas Malla“, na Trgu musala, ispred „Projektanta“, u Fejićevoj ulici, na Rondou, na Starom mostu i, posljednji dan, ispred zgrade Gimnazije.
U Mostaru i Bosni i Hercegovini ovakva inicijativa i realizacija pjesničkog recitala na javnim mjestima jednoga grada, nikada prije nije viđena, pa se organizatori nadaju da će na ovom primjeru i drugi gradovi Bosne i Hercegovine, ali i svijeta, slijediti Mostar.
Jedan od važnih ciljeva ovog volonterskog projekta jeste i isticanje značaja poezije, zapravo književnosti u cjelini, ali i humanizma, odnosno čovječnosti čovjeka, čiji glas, pa i krik predstavlja umjetnost općenito, a što je nužno istinski čuti u vremenu sadašnjice kada čovjek poprilično zaboravlja biti čovjek.