Bauern helfen Bauern

Druga pjesma i spot Superara Srebrenica za pjesmu "We want to sing together"

Kultura / Glazba | 26. 12. 2015. u 02:19 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Udruženje građana ‘’Superar’’ Srebrenica ima novu pjesmu "We want to sing together".

Čitava ova ideja je počela od toga kada je Ismar Porić (direktor Superar Srebrenica) dobio nagradu "Filippa's Engel" za rad u polju kulture i socijalnog angažmana za mlade Europljane do 30 godina 26.09.2015. godine u Frankfurtu. S novcem od nagrade je odlučeno da se financira snimanje pjesme i videa za pjesmu "We want to sing together", ističu iz ''Superara''.

Pjesmu je napisao Gerald Wirth, predsjednik Bečkih dječaka i osnivač "Superar" organizacije. 

Sama pjesma ima simboličnu poruku mira i ljubavi koju šalju djeca iz Srebrenice.

U snimanju spota je sudjelovalo oko 200 djece iz Srebrenice, Potočara, Bratunca i Skelana. Spot je radio Muris Beglerović iz Gotive Production. U spotu su sudjelovala djeca svih uzrasta, od onih najmanjih iz vrtića pa do 16 godina kao i djeca s posebnim potrebama, Udruženje „Leptir“ sa kojima Superar radi od početka ove godine.



Iz Udruženja ističu kako u ovom spotu imaju i "glavne" uloge koje čine šestero djece iz Superara. Radnja prati šestero djece na različitim lokacijama koja se pripremaju kod svojih kuća da idu u Superar školu i čitavo vrijeme imamo naraciju (Haris 12 godina) koja objašnjava šta je ustvari Superar i šta Superar znači za njih i Srebrenicu.  Spot je koncipiran da bude nešto poput ''osobneiskaznice'' Superara Srebrenice.  

Pjesma je snimljena u "Long Play" studiju kod Mahira Sarihodžića.

Što je Superar Srebrenica

Superar Srebrenica  je osnovana 2012. godine uz podršku Fondacije ''Bauern helfen Bauern'' Salzburg  (Seljaci pomažu seljacima). Ovo je jedan multietnički projekat  pomirenja,  koji pruža priliku da više od 350 djece iz Srebrenice, Bratunca, Potočara, Skelana i okolnih mjesta (u koji su uključeni i  djeca iz obdaništa i djeca  sa posebnim potrebama ) iskusi važnost i ljepotu zajedničkog stvaranja glazbe.

U prijateljskoj i ohrabrujućoj atmosferi, djeca uz pomoć nastavnika glazbe, razvijaju sebe i svoje talente slobodno, poboljšavajući ključne životne vještine, kao što su samopouzdanje, poštovanje, disciplina, osjećaj zajedništva i odgovornosti.

Glazbena nastava, koja podrazumijeva sviranje instrumenata (klarinet, gitara, harmonika, klavir i udaraljke), pjevanje u zboru, ples i učenje stranih jezika, odvija se na svakodnevnom nivou i sve aktivnosti (nastava, putovanja, nabavka instrumenta) su potpuno besplatne za svu djecu Superara. 

Djeca iz Superar Srebrenica su u zadnje 4 godine obišli nekoliko zemalja (Italija, Austrija, Njemačka...) i održali veliki  broj koncerata, među kojima možemo izdvojiti nastup pred papom Franjom u Sarajevu (lipanj 2015.) i nastup na velikom europskom Samitu za integraciju Balkanskih zemalja u EU, koji se održao u Beču (kolovoz 2015.). Organizator i domaćin ovog Samita bila je kancelarka SR Njemačke gospodja Angela Merkel. 

Superar inicijativu u Austriji 2010. godine pokrenuli su Bečka koncertna kuća, Zbor bečkih dječaka i organizacija Caritas Beč, po uzoru na venecuelansku glazbenu inicijativu El sistema, koja okuplja 350 000 djece i tinejdžera u 180 glazbenih centara u Venecueli, uključujući i najsiromašnije regije. Na taj način, djeca iz svih društvenih slojeva imaju priliku da izgrade perspektivu za budućnost kroz glazbu, razviju svoje talente i osobnost.

Superar Srebrenica je dio velike Superar mreže koja ima svoje centre u Austriji, Rumunjskoj, Lihtenštajnu, Švicarskoj, BiH i Slovačkoj.

Kopirati
Drag cursor here to close