Otkrivanje neotkrivenih balkanskih tržišta
Gdje je Mostar na svjetskoj glazbenoj mapi
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Marin Bošnjak, na glazbenoj sceni grada na Neretvi poznat kao Mara iz Mostara već dugo vremena jedna je od značajnih figura u promociji glazbe u Mostaru.
Već ranije smo pisali kako je Marin boravio na svjetski priznatom panelu Undiscovered Balkans: Exploring Hidden Music Markets.
S Marinom smo razgovarali o ovom panelu i zašto je on važan za glazbenu scenu u Mostaru i BiH.
Bljesak.info: Zašto je za glazbenu scenu u Mostaru važno tvoje sudjelovanje na panelu "Undiscovered Balkans: Exploring Hidden Music Markets"? Možete li podijeliti neka iskustva s MENT konferencije koja su posebno obilježila vaše sudjelovanje?
Bošnjak: Čak bi rekao da je važno za Hercegovinu ali i kompletnu Bosnu i Hercegovinu jer smo jako mali kao glazbeno odnosno koncertno tržište, ali ujedno smo jako zanimljivi zbog prirodnih ljepota, jedinstvenog kulturnog šarenila, bogate povijesti, opuštenih ljudi, ugodne atmosfere i vrhunskog gostoprimstva. Već prije samog početka panela čuli smo da je jako puno bookera, menadžera i izvođača jako zainteresirano za ovaj panel tako da sam se sa svojim kolegama iz Crne Gore, Albanije i Kosova unaprijed pripremio da izbjegnemo uobičajeno prikazivanje problema naših regija a bez ponuđenog rješenja.
Posebno bi naglasio da sam se jako iznenadio nakon panela jer su svi veliki i iskusni djelatnici u muzičkoj industriji prilazili nama sa velikim poštovanjem i pokretali umrežavanja s nama kao jednakim partnerom. Rekao bi da je to dokaz da regija lagano napreduje, bar u sektoru umjetnosti i kulture.
Bljesak.info: O čemu se sve govorilo na konferenciji? Koje teme ste pokrili tijekom panela?
Bošnjak: Osim navedenih tema sa najave našeg i ostalih panela dosta smo razgovarali o putovanjima, carinskim procedurama i naravno financijskom balansiranju. Realno većina EU zemalja je naviknuta na šengenski sustav tako da su im carinske procedure strane a upravo sam taj dio detaljno objasnio i odgovorio na sva postavljena pitanja jer sam kroz razna dugogodišnja iskustva naučio sve carinske procedure. Najvažnija tema je čak bila financiranje, svima je već jasno da su hrana i piće kod nas povoljnija, što znači da su i ulaznice jeftinije a to utječe na honorar izvođača. Svima je jasno da se zbog svih naših prednosti koje smo gore naveli isplati imati nižu cijenu za prostore BiH, Crne gore, Albanije i Kosova.
Bljesak.info: Kakvu ulogu vidite za Mostar Rock School u promociji muzičke scene u regiji? Kako vaše aktivnosti doprinose razvoju lokalne muzičke zajednice?
Bošnjak: Muzička scena u naših krajevima ima jak potencijal, ovo se odnosi na trenutnu scenu moje generacije (25-35 god) i generacija koje dolaze. Realno mi trenutno proživljavamo prazninu kao posljedica ratnih zbivanja i nemogućnosti ''normalnog'' odrastanja, tako da su veliki vremenski razmaci između uspješnih izvođača kao npr. Letu Štuka, Dubioze kolektiv, Zostera i novih autora koji tek trebaju da se pojave. Izdvojit ću Helem nejse kolektiv sa kojim dosta surađujem privatno i ispred Rock škole Mostar. Oni pokazuju da naša generacija ipak može ostvariti svoje želje i ideje ali uz količine uložene energije koje dovode do čestih izgaranja. Zbog toga smo inspirirani da kroz Rock školu Mostar omogućimo kulturno odrastanje i ispunjavanje kreativnih ideja kod mlađih generacija. Rekao bi da je moja generacija neki restart a kroz ekipu rođenu cca nakon 2004. godine gradimo novi početak za muzičku scenu.
Bljesak.info: Zašto je važno da glazbenici dođu u BiH/Mostar predstaviti svoju glazbu? Koji su benefiti njihovih dolazaka kod nas?
Bošnjak: Vrlo jednostavno, Rock škola omogućuje edukaciju, druženje, tehniku.. ali učenici koji izađu iz učionice osim vježbanja svojih instrumenata moraju da prisustvuju svirkama i koncertima profesionalnih muzičara i to pogotovo ako su to muzičari njihovih godina iz šire regije. Spominješ i važnost promocije muzike sa Balkana. Kako ste planirali promovirati muziku?
Putovanjima, koncertima i upoznavanjem novih ljudi, ali prije toga moramo imati što da promoviramo. Sve to košta vremena, energije i novca, zbog toga je vrlo važno da se regionalno uvežemo kroz festivale, zajedničke koncerte i kompilacije kako bi izašli na europsko/svjetsko tržište i omogućili daljnju inspiraciju novih generacija da se bave umjetnošću generalno.
Bljesak.info: Spominjete dolazak vašeg prijatelja IDEMa, autora koji je dobio nekoliko glazbenih novinarskih nagrada. Možete li nam reći nešto više o planovima za njegov dolazak i očekivanjima od tog događaja?
Bošnjak: Večeras (07.03.) najavljujem programski session koncert Rock škole Mostar u sali OKC Abraševića a dan poslije (08.03.) koncert IDEM (Antun Aleksa).
Koncert IDEM će se održati u baru K19 u OKC Abrašević kako bi postigli intimnu atmosferu i da se svi zainteresirani mogu toliko približiti da mu sjednu na glavu.
Vjerujem da će Antun uspjeti i na još jednoj razini, a to je da pokaže da je za izražavanje stavova, snova i razmišljanja dovoljna gitara i mala pomoć kompjutera, te ako to radiš iskreno možda te čuje svaki glazbeni novinar u državi i odluči da ti kaže da si najbolji