''Šarmantni put svile i šetnja kroz Gansu''
Mostar: Koncertom u Kosači obilježena Kineska nova godina
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Koncertom ''Šarmantni put svile i šetnja kroz Gansu'', u izvedbi Gansu vokalne i plesne trupe iz Kine, u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru u nedjelju navečer svečano je obilježena Kineska nova godina.
Trupa je osvojila brojne značajne nacionalne nagrade i više od 40 pokrajinskih nagrada, a gostovala je u više od 30 država kao dio međunarodnog programa kulturne razmjene.
Godine 1995. kolektivno je nagrađena titulom Institucije od nacionalne napredne kulture koju dodjeljuje Ministarstvo kulture Kine. Vlada te države umjetničku trupu Gansu izabrala je za Napredni kolektiv 2011, a iste godine istu titulu je dobila od federacije žena Gansua, dok ju je 2012. Naprednim kolektivom proglasila Nacionalna federacija žena.
Trupa trenutno broji 260 članova plesne grupe, orkestra, studija za dekor pozornice, odjela za audio i video produkciju, studija za dizajn dekora, instituta za plesno obrazovanje te instituta za školovanje djece.
Prije koncerta veleposlanik Kine u BiH Ji Ping sastao se s predsjednikom HDZ-a BiH, HNS-a BiH i predsjedateljem Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Draganom Čovićem te su razgovarali pretežno o gospodarskim temama.
Veleposlanik Narodne Republike Kine Ji Ping podsjetio je da se ove godine obilježava 25. godišnjica uspostavljanja diplomatskih odnosa između Narodne Republike Kine i Bosne i Hercegovine.
''Došli smo ovdje s građanima Mostara proslaviti Kinesku novu godinu, a ta manifestacija je prva kulturna aktivnost u ovoj godini, ujedno i sastavni dio obilježavanja 25. godišnjice uspostave diplomatskih odnosa između naših dviju zemalja. Dobili smo punu podršku predsjednika Čovića koji je prije nekoliko godina posjetio Kinu i tom prilikom prisustvovao velikoj vojnoj paradi te se sastao s liderima Kine. On je stari prijatelj kineskog naroda'', kazao je Ping.
Kineska nova godina ili Proljetni festival najvažniji je i najduži tradicionalni kineski praznik. Poznata je i pod imenom Lunarna nova godina, posebno izvan Kine.
Slavlje tradicionalno počinje na prvi dan prvog lunarnog mjeseca, na početku godine po kineskom kalendaru. Ove godine Kineska nova godina počinje 25. siječnja i u znaku je štakora.