The Beatles
Navršava se 50 godina od zadnjeg koncerta najslavnije rock grupe svih vremena
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sutra, 30. siječnja 2019., bit će ravno 50 godina od zadnjeg koncerta kojeg su održali legendarni The Beatles.
Oni su 30. siječnja 1969. imali svoj posljednji nastup uživo, tzv. ‘The Rooftop Concert‘, na krovu izdavačke kuće Apple Records u Londonu nakon čega su The Beatles otišli u povijest..
“Htio bih zahvaliti svima u svoje osobno ime i u ime benda, nadam se da smo prošli audiciju” kazao je John Lennon po završetku svirke. U travnju 1970. godine Paul McCartney je službeno objavio raspad grupe.
Tih godina, filmski projekt “Get Back” koji je evoluirao u “Let It Be” bio je pokušaj vraćanja benda rock’n’roll korijenima. Osnovna ideja bila je zabilježiti ih kamerom tijekom proba i snimanja pjesama da bi sve kulminiralo koncertom, prvim nakon kolovoza 1966. kada su se The Beatles u San Franciscu oprostili od nastupa.
Treba napomenuti i da si članovi The Beatlesa u to vrijeme međusobno i nisu bili najdraži ljudi na planetu što se itekako vidjelo tijekom snimanja filma. Netrpeljivost je iskrila sa svih strana, nije bilo ni traga onoj harmoniji s početka karijere. Kada su krenuli prijedlozi gdje bi se mogao održati koncert, spominjala su se mjesta od londonskih pubova do ruševina amfiteatara u Sahari. Međutim, svi prijedlozi zahtijevali su previše truda oko realizacije, a nitko se od The Beatlesa nije htio družiti s ostalima više nego što je bilo potrebno, pa su se 29. siječnja dogovorili da će koncert biti na krovu Savile Row broj 3, sjedištu Apple Recordsa.
Jutro kasnije tehničari su postavili opremu, a jedan od ton majstora bio je i slavni Alan Parsons za kojeg će članovi Pink Floyda reći da je najzaslužniji što je album “The Dark Side of The Moon” jedan od najboljih albuma uopće.
Parsons kaže kako je tog dana puhao strahovit vjetar i bilo je puno šuštanja u mikrofonima. Kako su bili posve nepripremljeni, morao je otići kupiti obične ženske najlonke koje bi se prevukle preko glave mikrofona i tako reducirale šum. I dan-danas je uvjeren da su prodavači mislili da mu najlonke trebaju ili za pljačku banke ili da ima čudne sklonosti.
Kada su se The Beatlesi popeli na krov pridružio im se stari prijatelj Billy Preston pa su krenuli svirati “Get Back”, “Don’t Let Me Down”, “I’ve Got a Feeling”, “One After 909”, “Dig a Pony”… Svirka je zainteresirala susjedstvo i unatoč hladnom i vjetrovitom vremenu, ispred se zgrade počela skupljati publika. Naravno, uvijek se nađe neki nezadovoljni mrgud koji će pozvati policiju, pa ni koncert The Beatlesa nije bio izuzetak.
Momci na krovu nisu bili posve upoznati sa situacijom ispod pa su nastavili sa svojim poslom. Usred treće izvedbe “Get Back” policija je isključila Harrisonova i Lennonova pojačala, no Harrison ih je ponovno uključio kako bi dovršili pjesmu. Kada je McCartney ugledao policajce, ubacio je stihove “You’ve been playing on the roofs again, and that’s no good, and you know your Mummy doesn’t like that … she gets angry … she’s gonna have you arrested! Get back!”, no po završetku pjesme – i koncertu je došao kraj.
Od 42 minute koliko su proveli na krovu, pola je završilo u filmu “Let It Be” i unatoč svim neslaganjima u taboru The Beatlesa, njihov posljednji koncert bio je zabavan, prirodan i gotovo da se može reći da im je bilo drago što su ponovno skupa.
Rockumentarac “Let It Be” u kinima je prikazivan tijekom 1970., a deset godina kasnije objavljen na VHS-u i otad nije doživio novo izdanje. Kako tvrde upućeni, Paul McCartney i Ringo Starr stavili su veto na sva nova reizdanja zbog bojazni da bi film zbog svojih mračnih trenutaka mogao baciti posve drugačiju sliku na The Beatlese.
Stoga “Let It Be” najvjerojatnije neće biti ponovno objavljen za njihova života.
Kratka povijest grupe The Beatles
The Beatles, koji su predvodili rock pokret nazvan “Britanska invazija”, bili su pravi revolucionari kad je u pitanju svjetska glazbena scena. Njihova popularnost bila je bez presedana, a i danas su jedna od najpopularnijih grupa, iako ne postoje već 40 godina.
Legendarna skupina je počela kao Jonny and the Moondogs, koju su činili Paul McCartney, George Harrison i John Lennon, glazbenici iz LIverpoola. Kada im se Stuart Sutcliffe pridružio kao basista, promijenili su ime u The Silver Beetles, a zatim u The Beatles. Tommy Moore im se pridružio kao bubnjar, ali ga je 1960. godine zamijenio Pete Best. Sutcliffe je napustio grupu 1961. godine kako bi se posvetio slikanju, a grupa se, nakon nastupa u Njemačkoj, vratila u Liverpool.
Best je 1962. godine napustio grupu, a na bubnjevima im se pridružio Ringo Star, s kojim su snimili “Love Me Do “, svoj prvi hit u Velikoj Britaniji. Dvije godine kasnije, nastupili su u emisiji The Ed Sullivan Show, čime je Beatlemanija započela i u Sjedinjenim Državama.
Poznata čupava kosa, nevjerojatna energija, činjenica da su bili jedna od prvih rock grupa koja je pisala većinu svog materijala i eksperimentiranje s različitim glazbenim stilovima, učinili su ih najvećim zvijezdama tog doba, što je i dovelo do kontroverzne Lennonove izjave da su u tom trenutku popularniji od samog Isusa Krista.
Nakon raspada grupe, članovi su nastavili uspješne solističke karijere, a često se pričalo o ponovnom okupljanju, sve do Lennonove smrti 1980. godine. The Beatles su 1988. godine primljeni u Dvoranu slavnih rock and rolla, što je samo jedna od bezbroj počasti koje su dobili tijekom svoje iznimne karijere.