živa materija
Sevdah - 300 godina konceptualne glazbene forme
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Javni razgovor o sevdahu održava se danas u Sarajevu u okviru multimedijalne izložbe "Sevdah, umjetnost slobode" autora Damira Imamovića.
Glazbenik i autor izložbe "Sevdah, umjetnost slobode" Damir Imamović kazao je u izjavi za Fenu kako je zamisao bila da kroz ovaj razgovor uključe zajednicu kojoj je stalo do sevdaha te da razgovaraju o sevdahu na nivou istraživanja i razmišljanja o tome što sve sevdah može biti.
Kako je rekao, razgovor će uključiti ljude koji se sevdahom bave glazbeno i izvođački, a tema razgovora bit će trendovi u definiranju sevdaha.
''Ljudi znaju što je sevdalinka i koje su to pjesme, ali pitanje što sve sevdah može biti traži istraživački i dijaloški napor, pogotovo jer sada imamo već 300 godina povijesti tog žanra. Stoga je vrlo vrijedno pretresti što je sve značio i što danas može značiti'', rekao je Imamović.
Glazbenik i znanstveni suradnik Instituta za znanost i istraživanje u Beču Timur Sijarić kazao je da sevdah predstavlja ogromnu konceptualnu glazbenu formu, koja je za njega, kao aktivnog glazbenika i kompozitora i djelimično istraživača ove glazbe, živa forma koja ne ulazi niti u jedan kalup.
Stoga, istaknuo je, želi predstaviti sevdah kao žanr i živu materiju koja postoji dugi niz godina, kao i način na koji se on transformira uzimajući od drugih žanrova, i na neki način živi dalje.