Trinaesta godišnjica
Toše Proeski: Pjevač kakav se rijetko rađa prerano je otišao među anđele
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Trinaesta je godišnjica njegove smrti, ali uspomena na Tošu Proeskog kod ljubitelja glazbe ne blijedi.
Prerano je napustio ovaj svijet, a vrijednosti koje je njegovao dodirnule su srca brojnih ljudi.
Godinama je vječno počivalište makedonskog slavuje bilo improvizirana grobnica, no iz makedonskog Kruševa napokon stižu dobre vijesti.
"Vječno počivalište pop-ikone i našeg sugrađanina Toše Todora Proeskog bilo je neostvareni san mnogih fanova i posjetitelja Kruševa. Naš je cilj bio izgradnja tog vječnog doma, a to znači puno za našu općinu i za našu državu. Toše Todor Proeski je pop-ikona ne samo u Kruševu, on je ambasador Kruševa, ambasador naše zemlje i on je pokazivao kako treba čuvati i braniti našu zemlju", rekao je gradonačelnik Kruševa Tome Hristoski.
Zasad Toše počiva u improviziranoj grobnici. Umjesto nadgrobne ploče tu je drveni križ, okružen fotografijama, crtežima i cvijećem koje ostavljaju obožavatelji. Od vremenskih uvjeta sve je zaklonjeno plastikom. Video i fotografije pokazuju da radovi na novom vječnom počivalištu dobro teku.
"Aktivnosti su već bile pri kraju negdje oko 2019. godine i u listopadu smo započeli gradnju vječnog počivališta. Ove godine, sljedeći mjesec, očekujemo povodom 13. godišnjice njegove smrti obilježiti izgradnju dostojnog doma naše vječne pop-ikone", kazao je Hristoski, prenosi Nova TV.
"Gotovo milijun posjetitelja u prošlih devet godina. Zbog izvanrednog stanja koje je ove godine zahvatilo svijet, rekla bih da je posjećenost ograničena na Makedonce i na posjetitelje iz najbliže regije", ispričala je Nadica Taleska iz Spomen kuće Todor Proeski.
Obnavlja se i manastir kojem je Toše pomagao u izgradnji. U njemu je često i spavao, a čuvari sjećanja na nikad prežaljenu zvijezdu sobu još uvijek čuvaju netaknutu. Samo sto metara dalje danas ponosno stoji križ u njegovu čast. Bilo je to nekoć Tošino omiljeno mjesto jer je s njega mogao vidjeti pola svoje voljene Makedonije.
Podsjetimo, tada 26-godišnji Toše Proeski poginuo je u teškoj prometnoj nesreći na autocesti kod Nove Gradiške.
VW Touareg kojim je upravljao Georgij Georgijevski (32) zbog neprilagođene brzine i premalog razmaka između vozila, udario je u prikolicu tegljača pri čemu se desna, suvozačeva strana gdje je sjedio upravo Toše, zabila pod prikolicu kamiona.
Toše nije bio svjestan smrti. Bio je na suvozačevom sjedalu i kada se automobil zabio pod prikolicu tegljača, na mjestu je poginuo. Vatrogasci su morali rezati lim kako bismo došli do njegovog beživotnog tijela koje je ležalo prignječeno u automobilu.
Teško ozljeđeni vozač i Tošina menadžerica Ljiljana Petrović (49), koja je bila u stanju teškog šoka nakon što je izvučena iz automobila, dok je vozač zadobio potres mozga i posjekotine po licu.
Todor Toše Proeski rođen je u Prilepu 25. siječnja 1981. godine.
Preci Toše Proeskog su Cincari, čije je pravo prezime bilo Proja, koje je njegova obitelj promijenila u Proeski kako bi bilo u duhu makedonskoga jezika. Toše je namjeravao vratiti svoje pravo prezime natrag, ali ga je u tome spriječila tragična smrt.
Od ranoga je djetinjstva pokazivao ljubav prema glazbi. Glazbeni talent naslijedio je od oca Nikole i majke Domenike. Glazbeno obrazovanje dobio je u muzičkoj školi, te na skopskoj Muzičkoj akademiji. Do diplome su mu nedostajala samo dva ispita.
Te ispite planirao je položiti na proljeće 2008., a najviše ga veselio diplomski rad – cjelovečernji klasični koncert. Glazbenim finesama podučavao ga je profesor William Riley u New Yorku, gdje je išao na glazbeno usavršavanje. Kod istog je učitelja svojedobno išao i jedan od triju tenora, Luciano Pavarotti.
Kao pjevač popularne glazbe vrlo brzo je počeo stjecati popularnost na području čitave bivše države, a iza njega ostalo ne nekoliko neponovljivih izvedbi pjesama koje su i danas jednako popularne.
Pored toga što je kao solo pjevač ostavio neke pjesme za vječnost, imao je i velike hitove u duetima s Gocom Tržan, Esmom Redžepovom, Tonijem Cetinskim i Antonijom Šolom, koja je za njega napisala i možda njegov najveći hit "Srce nije kamen".
Toše nije nikad zaboravio svoje makedonske korijene, a makedonskoj narodnoj glazbi posvetio je album Božilak (duga), gdje je najdojmljivija izvedba pjesme "Zajdi, zajdi, jasno sonce".
Studijski albumi:
1999. - Nekade vo nokta
2000. - Sinot božji
2002. - Ako me pogledaš u oči
2004. - Dan za nas
2005. - Pratim te
2006. - Božilak
2007. - Igra bez granica