Lou Reed

Više je govorio nego pjevao, glas mu je bio hladan, gitara skromna...

Sa grupom Velvet Underground izdao je brojne albume, primjerice: "The Velvet Underground & Nico", "Loaded" te mnoge druge. Kao solo izvođač izdao je albume kao što su: "Lou Reed", "Transformer", "Sally Can′t Dance", "Street Hassle" i druge.
Kultura / Glazba | 02. 03. 2022. u 13:46 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Wikipedia / Lou Reed  (Brooklyn, 2. ožujka 1942. – Southampton, 27. listopada 2013.)

Čuveni američki rock glazbenik Lou Reed rođen je na današnji dan prije 80 godina, 2. ožujka 1942. kao Lewis Allan Reed u židovskoj obitelji u Brooklynu, a već od malih nogu bilo je očito kako će se jednog dana baviti glazbom.

Nakon što je naučio svirati gitaru razvio je interes za rock and roll te rhythm and blues. Tijekom srednje škole svirao je u nekoliko bendova.

Budući da se otkrilo kako je Reed biseksualac 1956. godine dobio je Elektrokonvulzivnu terapiju koja je trebala izlječiti njegovu biseksualnost.

Godine 1964. u New Yorku je počeo raditi kao tekstopisac za Pickwick Records, a iste te godine objavio je manji hit sa singlom "The Ostrich", odnosno "Noj".

Njegovi su poslodavci vidjeli veliki potencijal u njemu, što mu je pomoglo da se dalje nastavlja razvijati. Svoje je početke bilježio u bendu Velvet Underground (od 1965. do 1970.), da bi se kasnije afirmirao kao solo izvođač.

Video: The Velvet Underground, Nico - Sunday Morning

Sa grupom Velvet Underground izdao je brojne albume, primjerice: "The Velvet Underground & Nico", "Loaded" te mnoge druge. Kao solo izvođač izdao je albume kao što su: "Lou Reed", "Transformer", "Sally Can′t Dance", "Street Hassle" i druge.

Kao glavni tekstopisac benda, Reed je uglavnom pisao o temama koje su bile vezane uz njegova osobna iskustva koja su uključivala seksualnost i buntovničku generaciju tadašnjeg vremena koja je jednostavno odlučila živjeti po svojim pravilima, bez obzira na moralne stupove koje je društvo postavilo.

Nakon odlaska iz grupe Reed je započeo svoju solo karijeru, a već 1971. godine imao je hit sa pjesmom "Walk on the Wild Side".

Unatoč njegovom uspjehu kao solo pjevač mnogi su tražili da se ponovno složi poznata grupa koje imala svoj status među obožavateljima. Četiri godine kasnije objavio je dvostruki album “Metal Machine Music”.

Reed je umro 27. listopada 2013. u dobi od 71. godine od bolesti jetre.

Video: Lou Reed - Walk on the Wild Side (audio)

Bio je drugačiji

Gitaru je svirao što je moguće jednostavnije, kao i bubnjarka Velveta Maureen Tucker, dok su gitarist Sterling Morrison te violist/basist John Cale ipak primjenjivali sofisticiranije sviračke postupke.

Jednostavnost u svirci (legendarne su Reedove izjave "Ne možeš pobijediti dvije gitare, bubanj i bas" te "Jedan akord je dosta, dva je pretjerivanje, tri je već jazz") uz sklonost kombiniranju harmonija s bukom utjecala je na generaciju punkera sedamdesetih, na nezavisnu rock scenu osamdesetih, te na grunge scenu devedesetih, a uvelike je pridonio da se mračan, hedonistički, grozničav i hladan New York etablira na glazbenoj svjetskoj karti, kao svojevrstan antipod šminkerskom i lažno blještavom Los Angelesu te šljakerskom američkom Jugu.

Reed je pjevao o ne najbolje prilagođenim ljudima koji su htjeli biti voljeni, odnosno o ljudima koji doslovno izgaraju od žudnje za zadovoljstvo bilo kojeg tipa koje je uz to često i zabranjeno voće, bilo da je riječ o drogi ili seksu.

Mnoge činjenice nisu pomogle da Velveti dožive komercijalni uspjeh, no na neuspjehu 'banane' (albuma Velvet Underground and Nico) rođen je komentar (koji se pripisuje Brianu Enu): "Taj album nije kupilo puno ljudi, ali tko god je kupio, osnovao je bend".

Kopirati
Drag cursor here to close