Energija i razumijevanje

Završen 10. jubilarni VaClaF: Vareš Classic Festival Vanjski

Od 15.9. do 1.10. fantastičnim koncertima VaClaF je proslavio svoj 10. jubilej
Kultura / Glazba | 05. 10. 2022. u 07:56 Maja Baralić Materne

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Od 15.9. do 1.10. fantastičnim koncertima VaClaF je proslavio svoj 10. jubilej te unatoč i usprkos svim nedaćama i nepovoljnim uvjetima predstavio odličan program i sjajne domaće i međunarodne umjetnice i umjetnike.

“Back to the Future” festivalski moto započeo je koncertima otvorenja u Varešu i Zenici sa sjajnim puhačkim kvintetom bečkog WISE: Wien International Soloists Ensemblea, u kojem su uz A. Nikolić kao solisticu na violini nastupili Pablo Carpio Hernandez (flauta, Španjolska/Austrija), Ivana Nikolić (oboa, BiH/HR/AT), Yolotzin Cruz Cedillo (fagot, Meksiko/AT), Jason Pfiester (horna, SAD/AT) i Ayaka Matsudomi (klarinet, Japan/AT) te izvrsno izveli djela varešanina Mile Cipre, uz djela AT skladatelja G. von Einema, J. Straussa i H. Gattermeiera te hrvatskog skladatelja Borisa Papandopula koji je velik dio svog radnog vijeka proveo i u Sarajevu.

Foto: PR / Završen 10. jubilarni VaClaF: Vareš Classic Festival Vanjski

Nastavak festivala pripao je sjajnim mladim gitaristima, dobitnicima nagrade VaClaF Rising Stars u suradnji s Tuzla Guitar Weekom, Arminu Smajiću iz Tuzle i Vuku Vukajloviću iz Beograda koji su svojim izvrsnim, virtuoznim i zrelim nastupima, iako im je tek 17 godina, apsolutno oduševili brojnu varešku publiku.

U srijedu, 21.9. imao je zatim VaClaF koncert i u Sarajevu, gdje su se publici prvi put predstavile zajedničkim muziciranjem Etleva Radomi Karadža (viola), Nejla Komar (violončelo) i Andrea Nikolić (violina) kao Kamerata Balkanika Trio te svojim istančanim muziciranjem vrhunskih umjetnica svjetskog kalibra oduševile Sarajevsku publiku. Koncert je održan u kooperaciji s ArtLink fondacijom i festivalom Grad.

Odmah sljedeći dan, u četvrtak 22.9. u Radničkom domu u Varešu nastupili su mladi vareški glazbenici, učenici Muzičke škole te mladi rokeri, njih tridesetak pod koordinacijom prof. Sanjina Babovića te prvi put za 10. obljetnicu Festivala zajednički muzicirali i predstavili se pred ispunjenom dvoranom roditelja i prijatelja u Varešu.

Drugi festivalski vikend, točnije nedjelja 25.9.,  pripao je sjajnoj kinesko-francuskoj umjetnici Wu Bing, koja je na pipi – kineskoj lutnji koja svoje korijene vuče i 4. stoljeća n.e.,  muzicirala i u prekrasnoj vareškoj prirodi na Strici i Zarudju u sklopu glazbeno-poetsko-kulinarske šetnje, a navečer oduševila međunarodnu publiku u Varešu koja je ispunila prekrasnu staru crkvicu sv. Mihovila kako bi uživala u njezinom fascinantnom umijeću. U par djela pridružila joj se i A. Nikolić na violini, a jedinstvenu atmosferu nije mogla pokvariti ni hladnoća koja je tih dana snažno obavila Vareš. Bio je to zaista koncert za pamćenje.

Pretposljednji koncert ovogodišnjeg VaClaF-a održale su sarajevske umjetnice i profesorice na Muzičkoj akademiji u Sarajevu Belma Šarančić (harmonika) i Belma Alić (violončelo) te programom sastavljenim od isključivo suvremenih djela pomaknule granice repertoara te publici priuštile jedno posebno i novo iskustvo u utorak 27.9. Svi koncerti popraćeni su izložbom plakata svih dosadašnjih festivala na slikarskim platnima.

Završni, Miholjski koncert uvijek je poseban događaj u okviru Vareš Classic Festivala. Ne samo zato što je to muzički događaj koji je prethodio ideji održavanja ovog izvrsnog glazbenog festivala, nego i zato što se njim zaokružuje ovaj – nećemo pretjerati – višednevni praznik glazbe.

Foto: PR / Završen 10. jubilarni VaClaF: Vareš Classic Festival Vanjski

U skladu s tim, ovaj završni koncert uvijek ponudi i poseban program – kako u izvođačkom, tako i repertoarskom smislu. Ovogodišnji, kojim je označen kraj 10. jubilarnog izdanja VaClaFa, održan 1. 10. 2022. u Župnoj crkvi sv. Mihovila, ostat će zasigurno u trajnoj uspomeni svima, a zaslužuje i da uđe u anale. Naime, bilo je to prvo gostovanje Sarajevske filharmonije u Varešu.

Naš orkestar, uoči svoje stote godišnjice, tako je, na najbolji način, uveličao, također značajnu obljetnicu Festivala. 10 godina, možda u svjetskim okvirima nije mnogo, ali u domaćim je, skoro ravno poduhvatu.

To najbolje znaju svi oni koji se bave organizacijom kulturnih i umjetničkih manifestacija, što podrazumijeva „borbu“ za razumijevanje važnosti, dobivanje novčane potpore, ponekad i prostora za vježbanje i koncertnu izvedbu i svega što se svrstava pod logistika (smještaj, prijevoz, štampanje materijala, oglašavanje). Sve to, zajedno sa malobrojnom ekipom uspjela je umjetnička direktorica Andrea Nikolić, osmislivši i program i osiguravši odlične goste umjetnike. I sve je realizirano na najbolji način.

Program svečanog završnog koncerta činila su djela skladatelja raznih podneblja i epoha – od klasike do našeg vremena. Pored Mozartovog Koncerta za obou i orkestar, uvrštena je i Ave Maria, Dore Pejačević; Il tramonto - Poemetto lirico za mecosoprana i orkestar, Ottorina Respighija, Haydnova Simfonija broj 103 i djelo specijalno skladano za festival – ''Vareš Concerto'', za violu i orkestar Gabriele Proy, koje je imalo svoju praizvedbu.

Ovakav raznovrstan i kompleksan program bio bi iznenađenje i pravi poklon i za publiku koja redovno pohodi koncerte umjetničke glazbe, budući da neka nismo nikada ili smo rijetko imali priliku da čujemo.

Kao solistice, nastupile su oboistkinja Ivana Nikolić, mecosopranistkinja Martina Menegon, a Andrea Nikolić- u trostrukoj ulozi: kao violistkinja, violinistkinja i koncertmajstorica jednog dijela koncerta. Svaka od njih, kao posvećene umjetnice,učinile su da ova djela zazvuče na najbolji način.

Orkestar Sarajevske filharmonije, koji je na početku nove sezone već imao niz nastupa u mjesecu septembru, našao je i vremena i snage i dobro se pripremio za ovaj nastup, pa je zvučao skladno, usuglašeno i svježe. Tome je, bez sumnje doprinijela i odlična suradnja sa Maestrom Mladenom Tarbukom, koji je sa malo proba – postigao mnogo.

Energija i razumijevanje, uspostavljeno između dirigenta i našeg orkestra, bilo je više nego očito na samom nastupu: skoro je bila opipljiva radost zajedničkog muziciranja Sarajevske filharmonije i Maestra Tarbuka, inače rođenog Sarajlije, kome je ovo bio prvi profesionalni angažman sa našim orkestrom nakon više od dva desetljeća.

Kratkim i zanimljivim uvodom u svaku od kompozicija, dirigent je slušaoce vodio kroz ovaj koncert. Koliko je večer bila uspješna, svjedočio je iskreni i snažni aplauz na kraju uz stajaće ovacije oduševljenih posjetioca.

Posebno su nas dirnule riječi dvije gospođe iz publike. Naime, ovo je bio njihov prvi živi susret sa orkestrom, a opisale su ga kao za njih nezaboravni i za Vareš veliki događaj, izrazile veliku zahvalnost i nadu da će se ponoviti.

Sa nadom da će Sarajevska filharmonija ponovo doći do Vareša, da će put i drugim umjetnicima biti olakšan boljim razumijevanjem i potporom, upućujemo najiskrenije čestitke za deseto izdanje Vareš Classic festivala i sa nestrpljenjem očekujemo sljedeće.

Kopirati
Drag cursor here to close