Predstava s važnom porukom
'Partija remija' u Muzeju Žitomislić - bez dijaloga dolazimo do sukoba
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Partija remija je komad koji govori o dvoje starijih ljudi, koji se sreću u staračkom domu, i koji, u želji da prekrate vrijeme, započnu igrati remi. Ta zabava, isprva, biva razlogom za druženje i smijeh, a da bi, kasnije, prerasla u međusobnu borbu, pravi mali rat, zapravo, u ovom slučaju, i dramski agon, u kojem se počinje otkrivati sve ono što ih tišti i boli, a što su potisnuli u sebe.
Uočili smo, isto tako, i jedan, nesumnjivo, krupan problem koji je prisutan u našem društvu, a ne činimo gotovo ništa da ga riješimo (svjesno ili ne). A taj problem je i više nego uočljiv: (ne)kultura dijaloga. Imamo potrebu da mnogo pričamo, a istovremeno nismo spremni saslušati jedni druge'', rekli su glumci Faketa Salihbegović-Avdagić i Mugdim Avdagić koji tumače glavne uloge u Partiji remija.
Predstava je odigrana porti Manastira Žitomislić, u organizaciji Fondacije Muzeja Žitomislić i Misije OSCE-a u BiH, a u okviru Međureligijskih susreta.
Ioannis Piliouris šef ureda OSCE-a u Mostaru rekao je kako mu je zadovoljstvo što je u izuzetnom mjestu kulturne baštine.
''Predstava baca svjetlo na pitanje komunikacije kao ključne u našem modernom svijetu. Potiče nas na razmišljanja o strašnim posljedicama do kojih dolazi uslijed izostanka dijaloga, što često dovodi do sukoba'', kazao je Piliouris.
Ova predstava naglašava koliko je neophodno održavati osnovne ljudske vrijednosti - suosjećanje, ljubav, toleranciju i dijalog koji su, smatra Piliouris temelj harmoničnog društva, naglašavajući nezamjenjivu ulogu vjerskih zajednica i kulturnih institucija.
Misija kaže, ostaje posvećena prema biranju međureligijskog dijaloga među zajednicama, pružajući mladim pojedincima iz različitih sredina priliku da se uključe i daju doprinos izgradnji mira i aktivnostima društvene kohezije.
Iguman manastira Žitomislić Danilo Pavlović izrazio je očekivanje da će predstava biti značajan kulturni događaj za Mostar, naglasivši kako kroz promoviranje kulture promoviraju i međureligijski dijalog te da im u tome značajno pomaže i OSCE u BiH.
''Što se tiče multikulturne i multireligijske suradnje tu trebamo mnogo više da radimo i čitavo društvo treba da se uključi u to. Ovo su neki mali koraci koje činimo, ali ti mali koraci znaju da budu značajni i znaju da budu dobar impuls za čitavo društvo. Mislim da nismo na zavidnom nivou, ali trebamo se svi malo potruditi kako bi to poboljšali'', poručio je iguman Danilo.