Protivnička strana piše više, a mi zaboravljamo
Autor knjige Heroji Bosne: Mladi ne znaju što se događalo u ratu, moramo ih podsjećati
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Knjiga, nastala na temelju TV emisije Sasvim iskreno, donosi ratne priče boraca i žrtava rata 1992.-1995. Autor planira proširenje u obliku edicije s preko 200 priča. Promociju je organizirala Narodna biblioteka Mostar u novom Društvenom domu u Vrapčićima, uz najavu budućih kulturnih i stručnih događaja.
''Nedostaje ovakvih stvari. Mi se moramo boriti. Mislim da živimo u nekoj zabludi. Da svijet zna, da naši građani znaju dobro što se dešavalo u ratu. I da se mi ne moramo boriti za tu kulturu sjećanja, odnosno podsjećati stalno što se dešavalo. Zapravo, to je jedna zabluda. Osim štu su prošle generacije, osim što se mijenjaju politike u svijetu, to pada u zaborav. A ona protivnička strana puno više bilježi i piše i bori se za taj narativ i lobira po svijetu, tako da mi moramo prvo kod našeg naroda ... Jer vi ako razgovarati sa mladim ljudima koji su rođeni iza rata. Oni malo znaju o tome. Nemaju mogućnosti u školstvu da uče, a i kući se malo priča, tako da je važno stalno podsjećati. Ovo je jedan od načina'', rekao je u razgovoru za Bljesak.info Anes Džunuzović autor knjige Heroji Bosne.
Sa njim smo razgovarali prije početka promocije njegove knjige koja je prvi put predstavljena u Mostaru u organizaciji Narodne biblioteke Mostar. Promocija je organizirana u sklopu višednevne manifestacije obilježavanja Dana državnosti u Društvenom domu u mostarskom naselju Vrapčići.
Autor je najavio i nastavak, drugi dio knjige.
''Imam oko 300 priča, a od toga je bar dvjesto za knjiga, tako da će to biti više kao jedna edicija, edicija ratnih priča'', rekao je u razgovoru za Bljesak Anes Džunuzović autor knjige Heroji Bosne.
''Knjiga Heroji Bosne sa podnaslovom Ratne priče, nastala je kao rezultat emisije televizijske koju ja radim na televiziji Igman. Riječ je o emisiji Sasvim iskreno. Ja sam uradio nekih blizu tri stotine priča iz ovog perioda rata, odnosno agresije od 92. do 95. godine. Od toga imaju razgovor sa borcima, ali imaju i sa žrtvama genocida i drugih zločina koji su počinjeni nad Bošnjacima, ali i drugim'', rekao nam je autor knjige.
Svjestan je da ljudi više vole pogledati nešto nego čitati, misli ipak da je važno da se to prebaci u pisanu formu knjige, tako da je počeo sa ovim projektom. Kaže kako je ovo samo početak i da će ako bude imao snage da sve ove priče prebaci u knjige.
''U ovoj knjizi je 11 priča smješteni u 9 naslova jer su dvije u dva naslova poklapaju po dvije priče. Radio sam s ljudima koji čije se sudbine susreću negdje u nekom trenutku u ratu. Tako da ima 9 naslova 11 priča'', rekao nam je Anes Džunuzović .
Ističe kako su priče nekad filmski nestvarne.
''Nekada čovjek ne može da vjeruje da to živo biće može proći i one sadrže, dakle, razgovore sa borcima, ali i sa žrtvama genocida. Knjiga je izašla prije dva-tri mjeseca. Počeli smo s promocijama u nekoliko gradova u Travniku, Zenici, Sarajevu, Konjicu. Evo, večeras smo u Mostaru. Ovo je prvi put da smo ovdje večeras. Knjiga je do sada dobro prihvaćena, vjerojatno zbog i zbog toga što je emisija ''Sasvim iskreno'' prilično dobro gledana'', rekao je Džunuzović.
Najava Međunarodne konferencije bibliotekara
Omer Mičijević, direktor Narodne biblioteke Mostara rekao nam je kako nisu slučajno organizirali proomociju na ovoj lokaciji.
''Ovo je novoizgrađeni društveni dom autor je prilagođen datumu koji jest. Radi se o jednom izuzetno afirmiranom novinaru koji se bavi ratnom tematikom i koji izvlači iz zone nevidljivosti male obične ljude koji su imali svoje specifične sudbine u toku rata'', rekao nam je Mičijević.
Napomenuo je kako Narodna biblioteka Mostar nastoji pored njegovanja kulture sjećanja, baviti se i drugim sadržajima. Tako je najavio i Međunarodnu konferenciju bibliotekara koja bi se trebala održati u Mostaru 5. 6. i 7. 12. ove godine, gdje će sudjelovati oko 100 bibliotekara iz čitave regije, uključujući Hrvatsku, Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju, Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu.
Nazočne je prije početka promocije pozdravio Džafir Alić predsjedavajući Skupštine HNŽ. Program je najavila Selma Aškraba-Hasić, a sa autorom je razgovor vodio direktor Narodne biblioteke Mostar Omer Mičijević.
U Mostaru svečano obilježen Dan državnosti BiH
Intoniranjem himne Bosne i Hercegovine u Narodnom pozorištu Mostar danas je započelo obilježavanje Dana državnosti BiH, u organizaciji Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK).
U prigodnom programu sudjelovala su djeca iz vrtića ''Ciciban'' i ''Zemzem“, učenici osnovnih i srednjih škola s područja HNŽ te studenti Univerziteta ''Džemal Bijedić'' u Mostaru.
Ministar obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ, Adnan Velagić, obratio se prisutnima istaknuvši važnost obilježavanja Dana državnosti te prijenos ljubavi prema domovini na mlađe generacije.
''Dan državnosti 25. novembra zasigurno je najvažniji datum u historiji Bosne i Hercegovine – dan kada je na prvom zasjedanju ZAVNOBiH-a obnovljena državnost naše zemlje. Posebno mi je drago što je sala Narodnog pozorišta bila puna djece, koja su, koliko sam primijetio, bila sretna i radosna. Osnovna misija škole upravo je razvijanje ljubavi prema domovini, dok su svi predmeti koje učenici uče samo nadogradnja na tu osnovu'', rekao je Velagić.
Zbog loših vremenskih uvjeta, ranije planirana šetnja učenika s područja HNŽ odgođena je za neki drugi datum.