Vesna Parun

"Bila sam zrno rumena grožđa, lisica utekla iz gvožđa"

Godine 1947. Vesna Parun objavljuje svoju prvu zbirku poezije "Zore i vihori" u kojoj je odredila svoj pjesnički stil, osjećajan i liričan, u kojem dominiraju ljubav i doživljaj prirode.
Kultura / Knjige | 25. 10. 2024. u 12:50 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Arhiva / Vesna Parun (Zlarin, 10. travnja 1922. − Stubičke Toplice, 25. listopada 2010.)

Na današnji dan, 25. listopada 2010. godine, u Stubičkim toplicama preminula je velika hrvatska pjesnikinja Vesna Parun.

Unatoč teškim prilikama u kojima je provela veći dio života, Vesna Parun bila je jedna od najvećih hrvatskih pjesnikinja i književnica uopće, čiji će stihovi još dugo grijati srca čitatelja.

Odmalena upoznata sa siromaštvom, Vesna Parun rođena je na otoku Zlarinu 10. travnja 1922. godine. Obitelj je živjela u skromnim prilikama, u neprekidnom strahu od gubitka posla Vesninog oca koji je skrbio za obitelj, promijenivši velik broj radnih mjesta.

Slavna pjesnikinja je osnovnu školu je pohađala na otoku Visu, a gimnaziju u Splitu. Vesna Parun je od malih nogu oduševljavala nastavnike bistrinom, željom za učenjem i ljubavlju prema poeziji.

Svoje prve stihove objavila je još kao djevojčica u dobi od deset godina u školskom časopisu "Anđeo Čuvar", pjesmu pod nazivom "Pramaljeće". 

Video: Olivera Markovic - Ti koja imas nevinije ruke

Nakon mature, odselila se s obitelji u Zagreb, gdje je upisala studij romanistike na Filozofskom fakultetu, a nakon njega i studij filozofije, ali ih nikada nije privela kraju.

Godine 1947. objavljuje svoju prvu zbirku poezije Zore i vihori u kojoj je odredila svoj pjesnički stil, osjećajan i liričan, u kojem dominiraju ljubav i doživljaj prirode. Premda tadašnja politika nije bila zadovoljna njezinom poezijom, to ju nije pokolebalo.

Nastavlja pisati i objavljuje zbirke Crna maslina (1955.), a potom i Ropstvo (1957.), Pusti me da otpočinem (1958.) i Ti i nikad (1959.) u kojim se potvrđuje kao pjesnikinja zaokupljena ljubavlju i koje su joj priskrbile veliku popularnost.

Njezino zrelo stvaralaštvo obilježilo je satirično ozračje, s dodatkom kritike suvremenog društva. Najbolji primjer satire koji je izdala jest Pelin basne iz 1998. godine. 

Video: Dom na cesti - Vesna Parun - interpretacija Z. Kapetanić

Usprkos zaokretu pjesničkog stila, i dalje se vraćala ljubavnoj tematici, metafizičkom i nostalgičnom ozračju koji su obilježili njezin rad.

Za svoj izniman književni opus, Parun je višestruko nagrađivana. Dobitnica je godišnje nagrade Vladimir Nazor 1959. godine, a 1982. za životno djelo.

Među ostalim značajnim nagradama su: 2003. godine Nagrada Tin Ujević za zbirku soneta Suze putuju, Nagrada Grigor Vitez 1968. godine za dječji roman Mačak Džingiskan i Miki Trasi, 1970. godine Diploma za poeziju u Parizu.

Smrt mjeseca

Bila je pijana crvena šuma one večeri
kad mi je razbila harfu od vatre koju su mi darovale krijesnice

Sa njiva su ustajale slijepe spavačice
i dolazile slomljenih koljena, u mrtvi grad
da žrtvuju svoja bedra za orače
koji su trunuli i pod brezama.

Pantere i zmije tada su iz stabala otključane.
Čarobnjaci na trgovima pretvarali su suze u olovo.
Jezera, ishlapila od dima munja.
još slanost njihovu suše na čekinjavim žalima.

Na njedrima od gline češljale su djevojke
ljubičastu kosu. Koraci vojnika gase svjetiljke:
Htjela bih da ostaneš nepoznat cestama
nad kojima će se fijuk bičeva
skameniti u mliječnu stazu.

Zastrta osmijeha pjevaju studene žene,
ružine latice pjesme padaju na pločnik.
U grlu trn: oštar kao mjesečina.

Samo im lagan korak ostaje od krika
i lepeza od mahovine nad opranim čelom
u kojemu je kucao kljun zlatne češljugarke.
A ona je zaspala u kamenu, trećega dana. Na kiši.
Mjesečev ubojica kupa se u ribnjaku.

OPŠIRNIJE

Kopirati
Drag cursor here to close