Likovi iz priča u Mostaru
FOTO | Otvoren 3. festival dječje knjige - nije hrana, ali je poslastica
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Knjiga nije hrana, ali je poslastica'', rekao je na otvaranju 3. festivala dječje knjige "Stablo nasred svijeta" Miro Naletilić, književnik i izvršni urednik dječjeg lista ''Cvitak''.
Festival organizira Narodna knjižnica HNŽ Mostar i to je najveći je i najznačajniji projekt namijenjen djeci i umjetnicima za djecu. Festival će se održavati tri dana, na otvorenom prostoru ispred HD herceg Stjepana Kosače, prostorijama Knjižnice, školama, fakultetima, vrtićima HNŽ i ostalim kulturnim i obrazovnim institucijama te će tako obuhvatit cijelu lokalnu zajednicu, županiju, FBiH i BiH. Festival će obilježiti i niz bogatih sadržaja: različitih kreativnih i edukativnih radionica, manifestacija, promocija i predstava te druženja s književnicima koje će pomoći i omogućiti našim malim i velikim korisnicima da kroz kvalitetne sadržaje stječu potrebna znanja, vještine i sposobnosti.
''Ovakav jedan događaj vrijedi više nego cijelo polugodište lektire, prava motivacija njima nedostaje'', rekao je Miro Naletilić.
U njegovoj školi kaže postoji čitateljski klub za djecu koja žele znati više i kreativne je naravi i likovni i literarni.
''Stvaramo neke nove slikovnice i fine stvari, na koje će biti ponosni kroz cijeli život. To je neki moj put. Čitateljski klub u svakoj školi'', rekao je Naletilić.
Književnica Miljenka Koštro oduševljena je događajem, te se kako kaže svaki put iznova raduje ovakvim događajima.
''Ovo je jedan način da u mjesecu knjige govorimo o knjizi. Da potičemo mlade generacije na čitanje, što je jako važno u današnje vrijeme modernih medija kada se odmičemo od knjige koja donosi puno koristi i odraslima i djeci i treba raditi na ovakvim stvarima da se češće događaju i da se družimo i čitamo i djecu od malih nogu pripremamo za kasnijeg čitatelja'', rekla je ova književnica.
Inače piše za odrasle i djecu, romane i poeziju, igrokaze, književne osvrte, ali smatra da knjige namijenjene djeci ''nemaju mjesto koje bi trebale imati''.
''Nema nas puno književnika koji pišemo za djecu. I nije lako pisati za djecu jer kada pišeš trebaš paziti na puno stvari s obzirom na to da djeca neke stvari ne mogu razumjeti, treba im prilagoditi jezik, temu i mnogo toga da bi to razumjeli, a da ne bude ni vulgarno ni nasilno, jednostavno mislim da je zahtjevnije pisati za djecu nego za odrasle'', dodala je Koštro.
Da su pisci dječjih priča, a i pisci općenito ''zakinuti'' smatra i Julijana Pavlović ravnateljica Narodne knjižnice Hercegovačko-neretvanske županije, koja je i organizirala ovaj događaj, upravo radi pisaca.
''Književnici su inače zapostavljeni, kultura je inače na zadnjem mjestu, a mi im pomažemo da se pokažu da se predstave i budu sa svojim čitateljima'', rekla je Pavlović.
Govoreći o festivalu kaže da se drugi dan održavaju sve radionice, pričaonice i čitaonice. Gosti koji dolaze rade različite programe u školama širom cijele Hercegovačko-neretvanske županije.
Treći dan je proglašenje najbolje neobjavljene priče za djecu, a na natječaju su mogli sudjelovati svi književnici iz BiH.
''To je književna nagrada, imamo novčanu nagradu i kipić koje je izradio kipar Boris Jovanović. Napravili smo festival za pisce BiH, jer smatram da su malo involvirani i dali smo im prostora. Imali smo 44 prijave ali mogu treći da ćemo treći dan festivala proglasiti pobjednicu, ime ne možemo otkriti jer na proglašenju prvi put izgovorimo ime pobjednika. Prve godine festivala nagrada je otišla u Tuzlu, druge u Sarajevo, a ovogodišnja nagrada ostaje u Mostaru, što nam je posebno drago'', rekla je Pavlović.