Na 430 stranica
FOTO | U Mostaru predstavljena knjiga ''Izvan stroja'' Franje Šarčevića
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Izdavačka kuća Synopsis i portal Prometej.ba organizirali su u Mostaru predstavljanje knjige ''Izvan stroja'' autora Franje Šarčevića.
Knjiga ''Izvan stroja'' izašla je iz tiska ove godine u izdanju Synopsisa i sastoji se od 430 stranica.
''Glasovi poput Šarčevića su jako važni'', rekao je Almin Kaplan na predstavljanju knjige.
Kaplan kaže kako Šarčević ne pristaje na Bosnu kakvu vidi većinsko Sarajevo, ali odbacuje i ulogu dobrog Hrvata.
"Etikete koje su mu lijepili s njega su spadale, a bošnjački intelektualci na njemu su lomili zube", rekao je Kaplan.
Tarik Haverić je, između ostalog, rekao kako je Šarćević jedan od autora na vrlo kratkom popisu onih koje čita.
Govoreci o onome što piše, ali i o tome u kakvom društvu koje Šarčević kritizira, Haverić je rekao da građanin nije onaj tko se tako izjašnjava, nego onaj koga država tako definira.
Šarčević je pak rekao kako se pisanjem bavi od 20 godine i da je vrijedilo te da je to jače od njega.
Prvi dio knjige je esej ''Pesimizam uma, optimizam volje'', naslov kojeg je pozajmljen od Antonija Gramscija, u kojem autor uz autobiografske crtice obrazlaže motive i pozicije svog angažmana.
Drugi dio, ''Kronika društvenog urušavanja'', sastoji se od 66 analiza i osvrta objavljivanih na različitim portalima od studenoga 2018. do travnja 2023. godine.
''Riječ je o komentarima koji analiziraju bosanskohercegovačku društveno-političku zbilju. Šarčević pritom bira najosjetljivije teme, one teme koje mnogi analitičari i komentatori društvene zbilje zaobilaze. Uz kritiku hrvatskog nacionalizma (...) više tekstova posvećeno je i lažima, obmanama i manipulacijama koje proizvode i u javnost odašilju zagovaratelji građanskih ideja i patriotizma'', navodi u predgovoru Drago Bojić.
U trećem dijelu, ''Bosanski bukvar'', autor na sažet način, koristeći se često ironijama i sarkazmima, opisuje 30 "bh." pojmova, po jedan za svako slovo abecede.
Bojić piše Šarčević u svojoj kritici ne štedi nikoga, ponajmanje one koji dolaze iz njegova etničkog i religijskog backgrounda.
''Svjestan da živi u društvu laži, lažnih vijesti i alternativnih činjenica, autor tim više inzistira na nužnosti govorenja istine. Pritom se ne da upregnuti ni u čija kola, ni etnička, ni religijska, ni građanska'', kaže Bojić u predgovoru.
Tijekom predstavljanja razvila se rasprava i o BiH, pisanju i književnosti.