Knjiga
Fra Tomislav Brković na najbolji način čestitao 50. obljetnicu podružnici Orašac župe Rama Šćit
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ovih dana je izašla iz tiska knjiga fra Tomislava Brkovića ''Orašac u Rami''. To je najbolja čestitka u povodu 50. obljetnice podružnice Orašac u župi Rama Šćit.
Ova knjiga ima svoju posebnu vrijednost mukotrpnim i sustavnim prikupljanjem podataka, dokumenata, fotografija i svjedočanstava. Ona će postati studijski udžbenik za različite teme iz povijesti, antropologije, etnologije i geografije. Službeno predstavljanje se očekuje već sredinom siječnja 2020. godine.
U povodu 50. obljetnice podružne crkve u Orašcu nakladnička kuća Synopsis Sarajevo – Zagreb objavila je knjigu fra Tomislava Brkovića Orašac u Rami.
Spomenuta obljetnica bila je prigoda autoru da podrobnije i sustavnije zaviri u prošlost svoga užeg zavičaja. Područje je to u jugozapadnom dijelu općine Prozor-Rama i stare župe Rama-Šćit u kojem su smještena naselja Kozo, Maglice, Orašac, potopljeni Proslap, Proslapska planina, kao i prostor planine Ljubuše i povremena naselja Mrkodol, Trebiševo i Zlopolje, dakle ona mjesta koja, nakon umjetnoga Ramskog jezera i izgradnje podružne crkve, pripadaju crkvi Sv. Nikole na Dubom.
Cilj knjige – Orašac u Rami – jest riječju i slikom otrgnuti zaboravu i prikazati životnost, raznoliko bogatstvo, ali i oskudnost pa i surovost stoljetnoga trajanja o kojem svjedoče stanovnici spomenutih naselja i objavljeni pisani izvori. Povijesni događaji uglavnom su vezani za pojedina naselja i događaje u njima. Stoga, kroz sadašnjost u ogledalu prošlosti, prvi dio knjige donosi povijesni prikaz naselja i stanovništva podružne crkve u Orašcu. Slijede potom informacije koje su, zbog nove morfologije, uvjetovane izgradnjom Ramskog jezera 1968. godine, dovele do gradnje podružne crkve, i novih vremena u kojima je tada glavnu riječ vodio iznimni ramski gvardijan, dr. fra Eduard Žilić.
Pročitajte još
Knjiga donosi podatke o tijeku gradnje, ali i raznim obnovama podružne crkve kroz pedeset godina, zatim probleme tijekom gradnje kao i način pastorizacije vjernika, posebno organizaciju katehetsko-vjerske pouke.
O arhitekturi crkve Mladena Fučića, unutarnjem preuređenju i umjetničkim djelima u crkvi govori tekst povjesničarke umjetnosti Nevenke Šarčević. U knjizi su prikazane i druge važne ustanove, kao što su podružna škola i sektorska ambulanta.
U formi kronike donesen je sažeti prikaz najznačajnijih događaja i zapisa o njima od 1878. do 2019. godine vezanih za podružnu crkvu i mjesta, pojedine ljude i zanimljivosti onako kao su ih bilježili pojedini kroničari u samostanu Rama-Šćit i zaljubljenici u ramski kraj. U nastavku knjige doneseni su statističko-dokumentirani podaci, na osnovi sačuvanih crkvenih i državnih popisa, koji svjedoče o naseljima i njihovim stanovnicima od 1741. godine do naših dana.
Prilozi u knjizi donose popise obitelji podružne crkve u Orašcu od 1968. do 2019. godine. Zatim popise onih koji su morali otići nekamo u nepovrat, u iseljeništvo radi izgradnje HE Rama ili u potragu za boljim i sigurnijim životom. U prilozima se nalazi također popis dvojnih prezimena i popis umrlih podružne crkve od 1947. do 2019. godine.
Mnoge fotografije i karte u knjizi, koje prate tekst, slikovno potvrđuju i upotpunjuju napisano i čitatelja dovode i približuju stvarnosti.