Slojeviti prikaz

Mostarska profesorica u novoj knjizi oslikala politiku BiH

Knjiga je izašla u nakladi sveučilišne izdavačke kuće Pressum, Sveučilišta u Mostaru.
Kultura / Knjige | 05. 02. 2020. u 15:40 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Politika u Bosni i Hercegovini, Normativni model teorije demokratske nestabilnosti'' naslov je knjige koja problematizira politiku u Bosni i Hercegovini, autorice dr.sc. Gordane Iličić, docentice na Studiju politologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.

Iako je pisana kao sveučilišni udžbenik knjiga predstavlja svojevrsni slojeviti prikaz politike u Bosni i Hercegovini, u kojoj je osnovna strukturna činjenica, kako autorica tvrdi, pozivajući se na brojne znanstvene autoritete, pluralno ili podijeljeno društvo, sa snažnim etničkim, vjerskim i kulturnim cjelinama koje su smještene u sferu zasebnih političkih organizacija.

Demokracija

Stoga, upravo ta ključna činjenica, zasebnoga političkog organiziranja razlikuje bosanskohercegovačko društvo, kao i sva ostala pluralna društva, od većine suvremenih pluralističkih društva, koja jesu heterogena, ali nisu i pluralna.

Autorica izdvaja demokraciju kao jedini istinski oblik političke legitimnosti, bez nužne implikacije da su nedemokratski režimi posvojoj prirodi nelegitimni. Unutar dihotomne podjele na većinske i konsenzusne demokracije, izdvaja konsocijacijsku demokraciju, čije su institucionalne aranžmane tvorci daytonske Bosne i Hercegovine izvorno ugradili u politički sustav.

S obzirom da upravo njezini aranžmani najbolje služe za ublažavanje sukoba u duboko podijeljenim društvima, i na to da omogućuju sudjelovanje u vlasti svim segmentima društva, čime se postiže politička stabilnost kao preduvjet za funkcioniranje demokratskih procesa.

Autorica zaključuje da, unatoč tome, u Bosni i Hercegovini nisu smanjene nacionalne napetosti i obuzdani politički sukobi, niti su konsocijacijske institucionalne postavke,uslijed nedosljedne primjene i neprimjerenih rekonstrukcija, postigle očekivane rezultate demokratskoga upravljanja.

Uviđa da politički sustav traži promjene jer su upitna dva ključna elementa koja održavaju sustav vlasti, učinkovitost i ravnopravnost. Kao i to da, dok god se ne promjeni takva politika, koja ignorira stvarni uzrok krize u Bosni i Hercegovini, nije izvjesno ni njezino rješavanje.

Propitivanje

Recenzenti knjige su ugledni profesori politologije, dr.sc. Branko Caratan, red.prof., s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i dr.sc. Mile Lasić, izv. prof., Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.

Profesor Caratan izdvaja da je ''analiza zadane teme oslobođena većine pristupa koji su dominirali u političkim raspravama, dok je u traženju odgovora oslonjena na respektabilan politološki diskurs. U tom smislu predstavlja analizu koja donosi argumentaciju koja nije dominantna ni u politološkim, a posebno u političkim raspravama. Knjiga zato može biti korisna i izvan akademskoga kruga i može poslužiti u traženju političkih rješenja za probleme koji opterećuju politički sustav Bosne i Hercegovine.''

Profesor Lasić je naglasio da knjiga ''kritički propituje i teorije i prakse kako tzv. većinske demokracije tako i tzv. konsenzualnih demokracija. Utoliko je uzorit primjer: par excellence 'casestudyBosniaandHerzegovina', nadmoćan brojnim studijama u BiH koje jednostrano veličaju modele tzv. većinske demokracije nasuprot modelima federalizacije i konsocijacije. Do političke zajednice u višenacionalnoj zemlji se, naime, i ne može stići bez demokratskih metoda upravljanja razlikama, a što podrazumijeva i federalizacije i konsocijacije u svakoj administrativnoj jedinici i u čitavoj BiH. Utoliko se ova studija izdvojila zrelošću u pristupu kompliciranoj podijeljenoj stvarnosti u BiH…''.

Knjiga je izašla u nakladi sveučilišne izdavačke kuće Pressum, Sveučilišta u Mostaru.

Kopirati
Drag cursor here to close