Donjodravska obala
Kočićevo pero Dragi Hedlu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Književna nagrada "Kočićevo pero" za jesen 2014. godine bit će dodijeljena Dragi Hedlu za knjigu "Donjodravska obala“, kako je saopćeno, za visoka dostignuća u savremenoj književnosti i odanost ljepoti Kočićeve misli i riječi.
Ovu odluku donio je žiri u kojem su bili Nikola Vukolić, Miljenko Jergović i Mladen Vesković.
U obrazloženju za ovu prestižnu književnu nagradu predsjednik žirija Nikola Vukolić ističe da se knjige poput "Donjodravske obale“ Drage Hedla ne pojavljuju često.
''U njoj je poznati pisac i vrsni novinar, čuven po svojim prepoznatljivim projektima istraživačkog novinarstva spojio, sjedinio dva svoja zanimanja: da pronađe istinu, ali i da tu istinu priopći na način koji otkriva ličnu boju i lični odnos, književnu stilizaciju i argumentaciju koja ravnodušni podatak preobražava u literarnu činjenicu'', naveo je Vukolić.
Po njegovim riječima, u ovom dijelu „vrvi gomila junaka sa njihovim malim ljudskim željama i neostvarenostima, čija je sudbina najčešće tragična“.
S puno plastičnih detalja, neposrednošću dječjeg doživljaja, autor opisuje socijalnu, psihološku, pa i političku atmosferu jednog vremena uskomešanog nastupom komunističke vlasti, diktaturom jednoumlja, patološkim strahom od vanjskog i unutarnjeg neprijatelja, koji nikad ne miruje i zbog kojeg treba biti stalno budan i spreman na akciju, brutalnost lišenu svake logike i razumnog opravdanja.
Nagrada Kočićevo pero, za jesen 2014. godine, koju dodjeljuje Zadužbina "Petar Kočić Banja Luka - Beograd“, bit će svečano uručena u petak, 14. studenog, na sajmu knjiga "Interliber“ Zagrebu, najavljeno je iz te Zadužbine.
Drago Hedl (rođen u Osijeku 24. siječnja 1950), kontroverzni je istraživački novinar, reporter, scenarist i književni kritičar. Završio je studij književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Objavljivao književne kritike i eseje od 1969. Od 1980. je profesionalni novinar, a dobitnik je nagrade Knight International Journalism Award.
U osječkome Glasu Slavonije bio je zaposlen od 1980. Glavni urednik tog lista je bio od 1986. do 1991. Istjeran je s tog mjesta oružanom akcijom HDZ pod zapovjedništvom Branimira Glavaša. Od 1991. do 1994. bio je osječki dopisnik i ratni reporter splitske Slobodne Dalmacije. Nakon toga se pridružio londonskome IWPR (Institutu za ratno i mirnodopsko izvještavanje) za koji je nekoliko godina vodio programe poučavanja mladih novinara s Balkana. Istodobno je i kasnije pisao za splitski Feral Tribune, i riječki Novi list. Bio je dugogodišnji suradnik američkoga Radija ‘’Slobodna Europa’’.
Njegove članke su objavljivali mnogi istaknuti dnevnici i tjednici, među njima londonski The Guardian, The Times i züriški Die Wochenzeitung. Od 2008. je zaposlen u zagrebačkome Jutarnjem listu kao šef osječkog dopisništva i kao glavni "istraživački novinar" u listu. Autor je više knjiga, te filmskih scenarija, među kojima je i Vukovar – posljednji rez, u režiji Janka Baljka u srpsko-hrvatskoj koprodukciji 2006.