21. veljače
Međunarodni je dan materinjeg jezika
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Danas se obilježava Međunarodni dan materinjeg jezika, čiji je cilj njegovanje kulturne i jezičke različitosti.
UNESCO je 1999. godine na 30. zasjedanju Glavne skupštine, na prijedlog Bangladeša, proglasio 21. veljače Međunarodnim danom materinjeg jezika.
Pročitajte još
Važnost tog dana potvrđena je 2001. godine aklamacijom na 31. Glavnoj skupštini.
Tada je usvojena Deklaracija o kulturnoj različitosti, gdje u 5. članu piše "…svakoj se osobi mora omogućiti izražavanje i stvaranje djela na jeziku koji izabere, posebno na materinjem jeziku…"
Od tada se u svijetu svake godine slavi Međunarodni dan materinjeg jezika kao jedan od zajedničkih simbola ravnopravnosti svih naroda.
Materinji jezik je neotuđivo pravo svakog pojedinca. Obilježavanjem Dana materinjeg jezika skrećemo pažnju na važnost učenja svog materinjeg jezika što podrazumijeva njegovanje kulturne i jezičke tradicije pisane na materinjem jeziku.
To je cijelo bogatstvo koje baštinimo u svojoj kulturnoj i jezičkoj tradiciji koju trebamo znati da bismo je mogli pokazati i drugima i ostaviti budućim generacijama.
Pravilnom upotrebom jezika, u usmenoj i pismenoj formi, verbalnom i neverbalnom komunikacijom, razvojem govorničkih vještina, oplemenjujemo sebe, postajemo uspješniji i bolji ljudi.
Postojimo samo onda kad imamo svoj jezik, a njegova ljepota i snaga riječi dobija puni značaj tek u dodiru s drugim jezicima i kulturama.