Široki Brijeg
Objelodanjen 25. broj glasila ''Stopama pobijenih''
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U izdanju Vicepostulature postupka mučeništva »Fra Leo Petrović i 65 subraće« izišao je 25. broj glasila kojeg Vicepostulatura izdaje dvaput godišnje. Može ga se nabaviti u župnim uredima, narudžbom od Vicepostulature kao i na kioscima diljem Herceg Bosne. A glavni mu je urednik fra Miljenko Stojić. Stare, pak, brojeve glasila, u pdf obliku, moguće je pronaći na stranicama portala pobijeni.info u poglavlju Izdavaštvo.
Na prvim stranicama ovoga broja nalaze se uobičajeno vijesti o radu Vicepostulature u proteklih pola godine. Kao i redovno do sada, taj je rad bio plodonosan.
U rubrici »Stratišta«, objavljen je tekst pod nazivom »Široki Brijeg 1945.«, autora fra Andrije Nikića. Svjedočenje je to iz prve ruke o događajima kad su jugokomunisti zavladali Širokim Brijegom.
Rubrika »Pobijeni« donosi tekst autorice Maje Runje »Zagrljaj« u kojem ona govori o hercegovačkim franjevcima, mučenicima. Ujedno govori i o nekim ubijenim civilima.
Rubrika »Glas o mučeništvu« donosi peti dio »Krvavih godina« autora fra Ive Sivrića. Podrobno je razjašnjeno koja su im bila politička uvjerenja i kakve su službe obnašali.
»Odjek u puku« sadrži tekstove Zdravka Luburića, Sanijele Matković, Nikole Vranjkovića i Ace Đurovića. Na književan način progovorili su o pobijenim hercegovačkim franjevcima.
Novi broj glasila skupio je i nagrađene radove na Nagradnom natječaju iz 2020. za uzrast djeca i mladež. Kao i obično, vrlo su zanimljivi i kvalitetni.
»Povijesne pribilješke« fra Gaudencija Ivančića u rubrici »Povijesne okolnosti« govore kako su franjevci uvijek nastojali pomagati progonjenima u Mostaru. Nekada im je to uspijevalo a nekada ne.
»Komunizam je osuđen na papiru, ali još živi u znakovima i simbolima«, članak je fra Gorana Azinovića. U njemu spominje kako još uvijek u nekim državama na javnim mjestima postoje spomenici kojima se veličaju totalitarni režimi.
Anita Martinac je razgovarala s dr. sc. Hrvojem Mandićem koji je nedavno na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu obranio doktorsku disertaciju s područja historiografije o temi »Hercegovačka franjevačka provincija u Drugom svjetskom ratu i poraću«. To je prvi doktorat na temu pobijeni hercegovački franjevci.
Glasilo »Stopama pobijenih« postalo je neizostavno u proučavanju sudbine pobijenih hercegovačkih franjevaca, kao i povijesnih okolnosti u kojima se to dogodilo. Zahvaljuje svima koji mu na bilo koji način (molitvom, novčanim prilozima, suradnjom…) pomažu u tome.