Michel Houellebecq
On je nadaren pisac, osvjedočeni mizantrop, nihilist i provokator
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Francuski pjesnik, esejist i romanopisac Michel Houellebecq (pravim imenom Michel Thomas) rođen je na današnji dan prije 65 godina, 26. veljače 1958. U nekim se izvorima navodi 1956. kao godina rođenja ovog kontroverznog pisca.
Rođen na francuskom prekomorskom otoku Réunion, Houellebecq je većinu svog ranog djetinjstva do 1961. proveo s bakom i djedom po majci u Alžiru, koji je tada bio dio Francuske.
Njegova majka, Janine Ceccaldi, anesteziolog, i njegov otac, René Thomas, planinski vodič, jedva su nalazili vremena da se posvete sinu. Kad mu je majka zatrudnjela s drugim muškarcem, a roditelji se nakon toga razveli, došao je u Pariz sa šest godina živjeti s bakom po ocu, komunistkinjom, čije je djevojačko prezime kasnije odabrao za svoje umjetničko ime.
Postoji duboki nesporazum i neslaganje s njegovom majkom oko stvarne godine rođenja. Janine Ceccaldi kaže da je njezin sin rođen 1956., dok Houellebecq tvrdi da je ispravio datum na 1958.
Preseljenje u Francusku značilo je da je Houellebecq morao otići u internat u Meauxu, gdje su ga kolege iz razreda zvali Einstein. Nakon stjecanja zvanja prvostupnika, pohađao je na Lycée Chaptal u Parizu pripremnu nastavu za studij tehnike. Godine 1975. primljen je na studij agronomije na Paris-Grignonu.
Ovdje je bio suosnivač kratkotrajnog književnog časopisa Karamazov, za koji je napisao nešto poezije i okušao se u filmu Cristal de souffrance. Godine 1978. završio je studij kao diplomirani inženjer poljoprivrede.
Međutim, umjesto da ode na posao, uspješno se prijavio za mjesto na filmskom odjelu École national supérieure Louis Lumière, ali je otišao 1981. bez diplome.
U međuvremenu se oženio i dobio sina. Kasnije se razveo i pao u depresiju. Oženio se svojom drugom ženom, Marie-Pierre Gauthier, 1998. Razveli su se 2010.
Njegov treći brak bio je u rujnu 2018. s Qianyun Lysis Li, Kineskinjom 34 godine mlađom od njega, koja je proučavala njegova djela.
Proslavio ga je prvi važniji rad, "Širenje područja borbe". Za to djelo dobio je niz nagrada.
Iako je Michel Houellebecq najprevođeniji francuski pisac, kritika je njegove romane često ocijenjivala kao vulgarne, pamfletske i pornografske, a zbog stavova koje je iznosio u njima i u svojim intervjuima, optuživali su ga da je rasist, ženomrzac i islamofob.
Zbog optužbi za izazivanje rasne i vjerske mržnje 2005. godine završava na sudu. Pozivajući se na proklamiranu slobodu govora, oslobođen je optužbi.
Michel Houellebecq je, kako neki tvrde, pisac najboljeg romana suvremene svjetske književnosti – u pitanju su njegove "Elementarne čestice".
Epitet 'kontroverzan' zaslužio je jer se ne ustručava kazati ono što mnogi misle i primjećuju. Neukrotiv je pisac.
Za njega ćemo pročitati i da je: Provokator, polemičar, osvjedočeni mizantrop, buntovnik, vječiti očajnik i nihilist, antiliberal i veliki euroskeptik. Pisac se, doduše, nikad nije puno trudio opovrgnuti bilo što od navedenoga.
Osim gore navedenih, poznata si i njegova djela "Mogućnost otoka", "La carte et le territoire", "Pokoravanje" i "Platforma".