Salon akademske knjige
Predstavljeni naslovi iz edicije Memoria Bosniaca
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Književni naslovi iz edicije Memoria Bosniaca Narodne i univerzitetske biblioteke (NUB) BiH predstavljeni su u četvrtak u Mostaru u sklopu Salona akademske knjige, koji od 18. do 22. rujna organiziraju Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti i Zajednica nakladnika BiH.
Iz edicije Memoria Bosniaca predstavljena je "Književna i politička djelatnost Jovana Kršića između dva svjetska rata", "Kulturno historijska zaostavština Mehmed-bega Kapetanovića Ljubušaka" i "Kulturno historijska zaostavština Silvija Strahimira Kranjčevića".
U programu su sudjelovali ravnatelj NUB-a BiH Ismet Ovčina, urednica izdanja NUB-a BiH Adisa Žero, književnik Antun Lučić i voditeljica specijalnih zbirki NUB-a BiH Muamera Smajić.
''Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH je prepoznatljiva institucija kulture od značaja za Bosnu i Hercegovinu koja već 73 godine predstavlja središnju instituciju u oblasti bibliotekarstva u zemlji, a jedan od njezinih osnovnih zadataka i obveza je izrada i objavljivanje bh. tekuće i retrospektivne bibliografije publikacija (knjiga, periodike i članaka) '', kazao je u uvodnom obraćanju ravnatelj NUB-a Ismet Ovčina.
Istaknuvši kako značajan dio izdavačkog opusa Biblioteke čine bibliografije bh. produkcije i kako je do sada izdano više od 230 publikacija, Ovčina je ustvrdio kako na uređenoj i vrijednoj izdavačkoj djelatnosti te institucije mogu pozavidjeti i mnogo veći izdavači kojima je to osnovna djelatnost.
''Posebno smo sretni što uspijevamo održati redovitost izlaženja periodičnih izdanja, te odabir sadržaja publikacija koji doprinosi vrijednosti ovog poduhvata kroz znakovitost, korisnost i poučnost. Tu je i vrijednost i kvalitet sadržaja objavljenih publikacija čemu su doprinijeli i autori, istaknuta imena s područja bibliotečkih, socioloških, politoloških i književnih djelatnosti i znanosti '', kazao je Ovčina.
Nakon predstavljanja naslova iz edicije Memoria Bosniaca uslijedit će radionica pod nazivom "Putevima akademskog pisanja" te predstavljanje knjige "Pravo na udruživanje, političke partije i nevladine organizacije u savremenom pravno-političkom sistemu, usporednom i međunarodnom pravu", autorice Rebeke Kotlo.
Potom će biti predstavljena izdavačka djelatnost Instituta za jezik Sarajevo, zbornik Slovo o Hamzi Humi; Slovo o Aleksi Šantiću; A.B. Šimiću i Zuku Džumhuru, te knjiga "Ciceron i prirodno pravo", autora Zdravka Lučića.
Prvo izdanje Salona akademske knjige u Mostaru okupilo je 11 profesionalnih i 13 institucionalnih nakladničkih kuća s ciljem promoviranja i populariziranja znanosti, a kako bi okupili što više zainteresiranih za ovaj jedinstven događaj, organizatori su do Mostara osigurali i tzv. Akademski vlak iz Zenice, Sarajeva i Konjica.