Autorice Ivane Pantelić

Promovirana knjiga o životu Jovanke Broz

Ovo je prvi znanstveni rad o odnosu srpske javnosti prema Jovanki Broz i njenoj ulozi tijekom šest desetljeća povijesti SFRJ.
Kultura / Knjige | 17. 12. 2018. u 17:03 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Fena / Knjiga „pokazuje“ kako se mijenjao odnos javnosti prema Jovanki

'Udruženje za modernu historiju Sarajevo', u prostorijama Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH promoviralo je knjigu "Uspon i pad prve drugarice Jugoslavije: Jovanka Broz i srpska javnost 1952. - 2013. godine" autorice Ivane Pantelić.

Autorica knjige suradnica je Instituta za suvremenu povijest u Beogradu, a knjiga je nastala iz njene doktorske disertacije.

Kako je rečeno danas na promociji knjige, autorica piše na temelju službenih dokumenata Predsjedništva SFRJ i CKSKJ, brojnih feljtona i intervjua po raznim novinama (prije svega u Srbiji), zatim memoara i povijesnih monografija.

Knjiga „pokazuje“ kako se mijenjao odnos javnosti prema Jovanki: u početku je ona bila samo „Titova supruga“, kasnije je postala „prva dama“, da bi tijekom 1970-ih, još za Titovog života, bila izolirana, a ta je izolacija, još čvršća, nastavljena i poslije 1980. godine.

Pantelić pokazuje kako je u vrijeme raspada Jugoslavije Jovanka bila „zaboravljena“, ali je poslije rata ponovo došla u orbitu javnosti, ponajviše zbog raznih diskusija u vezi s Titovim nasljeđem.

Međutim, njena izolacija je trajala sve do 2000-ih kada se, faktički „pomirila“ s državom i 2009. dobila putovnicu, koja joj tada uopće više nije trebala.

Kako je kazala autorica, neformalna i formalna uloga Jovanke Broz u najdugotrajnijem mirnom razvoju zapadnog Balkana u 20. stoljeću do sada nije bila predmet znanstvene analize.

''Ovo je prvi znanstveni rad o odnosu srpske javnosti prema Jovanki Broz i njenoj ulozi tijekom šest desetljeća povijesti SFRJ. Reakcija javnosti na osobnost i rad supruge predsjednika države također je složena u državi čiji je poredak totalitaran, u društvu podijeljenom dubokim nacionalnim, vjerskim i kulturnim međama. Uloga Jovanke Broz još je značajnija zato što ona nije bila dio partijske oligarhije iz predratnog ili poratnog vremena, nije imala službene funkcije, ali je tijekom dugogodišnjeg bračnog života i nastupanja u javnosti zajedno s Josipom Brozom stekla toliki značaj da se tijekom sedamdesetih godina ponekad u suprotstavljenim krugovima u vladajućoj partiji i među drugim protivnicima režima, spekuliralo da je u SFR Jugoslaviji uspostavljeno suvladarstvo'', istaknula je Pantelić.

Po riječima predsjednika Udruženja za modernu Historiju Sarajevo prof. dr. Husnije Kamberovića, knjiga nije biografija Jovanke Broz nego analiza odnosa javnosti prema Jovanki Broz od njene udaje za Tita 1952. do smrti 2013. godine.

Kako je kazao Kamberović, prateći medije i stav javnosti prema prvoj dami ili prvoj drugarici socijalističke Jugoslavije, autorica analizira transformacije slike o Jovanki Broz u srpskoj javnosti: od komunističke Pepeljuge preko uloge prve dame u jednoj socijalističkoj zemlji, zatim potpune medijske simbioze bračnog para kada se percipira kao suvladara, do konačnog razdvajanja i njenog izopćavanja iz javnog života kada dobiva epitet špijunke, postaje zaboravljena, pa na trenutke ponovo interesantna medijima, kao svjedok vremena koji čuva tajnu.

Kopirati
Drag cursor here to close