Mile Pešorda
Šimićevi susreti pogriješili svoj rođendan?!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Književnik Mile Pešorda reagirao je na najavu ovogodišnjih Šimićevih susreta navodeći kako su ''laž i izmišljotina'' napisi ''o nekim Šimićevim susretima 1964.'', te da se stoga ne može govoriti o "jubilarnim 60. Šimićevim susretima".
Pešorda navodi kako su prvi Šimićevi susreti održani 1970. godine - prvi dan u Grudama, u subotu 30. svibnja 1970. u Gimnaziji i kino-dvorani, i, drugi dan u Drinovcima, u nedjelju 31. svibnja 1970. na otvorenome poslije pučke sv. mise.
''S beogradskim diktatorskim udarom na preporodno Hrvatsko proljeće, koji su jugokomunisti izvršili u prosincu1971., lokalna udboKOSačka družina direktivno naliježe i na Šimićeve susrete, stavivši ih pod totalitarni nadzor, službeno izdajući o ŠS lažni rodni list s lažnim »rođendanom« antidatiranim u godinu.1964., dakle pod kapu zloglasnoga Aleksandra Rankovića. Toga lažnoga udbaškoga »rođendana« Šimićevih susreta« vladajuća se Centrala sve do danas drzovito drže kao pijan plota'', navodi Pešorda.
Dodaje kako je Ferdo Boban, profesor hrvatskoga jezika i književnosti, savjetnik u Republičkome sekretarijatu/ministarstvu prosvjete i kulture Bosne i Hercegovine, rođen u općini Grude izjaviou sarajevskom 'Odjeku' iz ožujka 1970. godine: ''Od ove godine imat ćemo još jednu manifestaciju poezije i pjesnika.(…) Na sjednici Odbora 13.2.1970.donesen je zaključak da se manifestacija u čast A.B.Šimića nazove Šimićevi susreti. Ujedno je usvojena osnovna koncepcija programa Šimićevih susreta…''.
Sarajevsko Oslobođenje objavilo je 6.lipnja 1970.: ''Prvi Šimićevi susreti, održani 30.i 31. maja ove godine u Grudama i Drinovcima, rodnom mjestu pjesnika Antuna Branka Šimića, imali su svečano obilježje četrdeset pete godišnjice smrti ovog velikog pjesnika. Preko četrdeset pjesnika iz svih naših republika svojim prisustvom i pročitanom poezijom dali su ovoj pjesničkoj manifestaciji jugoslovenski karakter, što je i bila želja organizatora''.
Na ovim prvim susretima, podsjeća Pešorda, dodijeljene su dvije nagrade za neobjavljene pjesme pročitane na susretima. Žiri u sastavu: akademik Ivo Frangeš, dr Radovan Vučković (predsjednik) i Vitomir Lukić dodijelio je prvu nagradu Nikoli Martiću za pjesmu ''Bogumilska bajka'' i drugu njemu za pjesmu 'Tužbalica'.