"Biskupijsko umjetničko blago"
FOTO | Umjetničko blago prikupljano više od 50 godina predstavljeno mostarskoj publici
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Biskupijskom centru Mostar, arhitektonskom zdanju čiji rad potpisuje jedan od ponajboljih arhitekata ovog dijela Europe, akademik Zlatko Ugljen, večeras je otvorena izložba "Biskupijsko umjetničko blago" autora Danijele Ucović, dr.sc. povjesničarke umjetnosti i kustosa Antona Šarca.
Otvoren i Biskupijski centar akademika Zlatka Ugljena
Izložbom "Biskupijsko umjetničko blago" predstavljena su vrijedna i važna umjetnička djela slikarstva, kiparstva i grafike koja već pola stoljeća brižno čuvaju i baštine Mostarsko-duvanjska i Trebinjsko-mrkanjska biskupija.
Predstavljena najveća umjetnička djela iz fundusa dviju hercegovačkih biskupija
Na večeras održanoj izložbi, prvi su put javno predstavljena, na radost građana Mostara, brojna djela ove bogate zbirke višemilijunske vrijednosti koja javnost do sada nije imala priliku vidjeti.
"Izložbeni postav umjetničke i povijesne zbirke Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije pod nazivom 'Biskupijsko umjetničko blago', prvi put u svom i za to namijenjenu prostoru, događaj je od neprocjenjive vrijednosti – zorno svjedočanstvo i jamstvo vrhunskih dosega duha ovoga podneblja", kazao je kustos Anton Šarac.
O tome kako je nastala ova zbirka, kazao je da je zapravo sva djela suvremene umjetnosti - slikarstva, kiparstva i grafike, kroz prijateljske odnose s umjetnicima, ponajprije profesorima sarajevske i zagrebačke akademije, ali i tolikim vrhunskim umjetnicima 20. stoljeća, pola stoljeća prikupljao vlč. dr. Vjeko Božo Jarak, koje je ostavio Biskupiji u Mostaru, a njega potom naslijedio don Ante Luburić.
Izložbu "Biskupijsko umjetničko blago" koja je večeras okupila mnogobrojnu mostarsku publiku otvorio je biskup Petar Palić.
U fundusu djela nekih od najvećih likovnih umjetnika ovog dijela Europe
Podsjetimo, bogati umjetnički fundus dviju hercegovačkih biskupija uključuje djela Frane Šimunovića, Ede Murtića, Ive Dulčića, Slavka Šohaje, Gabrijela Jurkića, Zlatka Kesera, Mersada Berbera, Ivana Meštrovića, Zlatka Šulentića, Vasilija Jordana, Ksenije Kantoci, Frane Kršinića, Nedeljka Gvozdenovića, Mice Todorovića.
Publici su, po prvi put, predstavili ukupno 137 umjetničkih radova, od kojih su 32 skulpture u kamenu, bronci, terakoti i drvu.
Prikazane i sve mostarske katedrale
Osim toga, prikazana je i dokumentarno-povijesna izložba "Mostar - biskupski grad i njegova katedrala" koja uključuje projekte i makete svih katedrala koje su trebale biti građene u Mostaru, od kraja 19. do kraja 20. stoljeća, od Rondoa, Balinovca, a među kojima je i nikad izgrađena katedrala pod mostovima.
Inače, izložbeni postav čine i arheološka zbirka te zbirka ikona kretske, kretsko-venecijanske, italo-kretske i ruske škole, kao i zbirka liturgijskoga ruha, posuđa i starih knjiga.
Brojniuzvanici
Večerašnjem otvaranju izlože nazočili su brojni gosti, predstavnici diplomatskog zbora, vjerskog života BiH i Hrvatske, kao i apostolski nuncij u BiH Francis Assisi Chullikatt, predstavnici kulturnog, gospodarskog, znanstvenog i političkog života svih razina vlasti među kojima i predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara i mostarski gradonačelnik Mario Kordić.