48. manifestacija

Izložbom 'Sultanove džamije u BiH' počeli 'Dani mevluda i zikra'

Izložba je tradicionalna, a pripremili su je uposlenici Gazi Husrev-begove biblioteke, uz mentorstvo prof. dr. Ismeta Bušatlića.
Kultura / Umjetnost | 27. 04. 2023. u 21:20 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Svečanim otvaranjem i izložbom Gazi Husrev-begove biblioteke pod nazivom "Sultanske džamije u BiH" u četvrtak navečer u Mostaru počeli su programi 48. tradicionalne manifestacije "Dani mevluda i zikra".

Izložba je tradicionalna, a pripremili su je uposlenici Gazi Husrev-begove biblioteke, uz mentorstvo prof. dr. Ismeta Bušatlića.

Direktor Biblioteke Osman Lavić objasnio je kako džamije koje su izgradili osmanski sultani imaju poseban značaj u osmanskoj arhitekturi te da se nazivaju sultanske džamije.

Foto: Fena / Dani mevluda i zikra 2023.

''Neke od njih izgradili su sami sultani u samoj prijestolnici carstva ili u osvojenim pokrajinama i bile su simboli ekonomske moći i vjerskih osjećaja svjetovne vlasti, pogleda na svijet i umjetničke sklonosti. Sultanske džamije na području današnje BiH podizane su u utvrđenim gradovima, tvrđavama i strateškim mjestima, a financirane su iz državne blagajne i dobivale ime vladajućeg sultana. U Bosni, za vrijeme osmanskoga razdoblja podignuto je preko 80 takvih sultanskih džamija za vrijeme vladavine i na ime 12 sultana od polovine 15. do polovine 19. stoljeća. Mnoge su tijekom vremena porušene, neke od njih obnavljane, a od nekih su ostale samo zidine u tvrđavi'', istaknuo je uime priređivača ove izložbe Osman Lavić.

Izložba se sastoji od 14 panela na kojima su najznačajnije informacije o sultanskim džamijama u BiH, a koje su sačuvane i obnovljene te i danas uglavnom služe svojoj svrsi.

Foto: Fena / Dani mevluda i zikra 2023.

Po riječima direktora Lavića, Biblioteka nastoji svake godine uraditi nekoliko izložbi i na taj način koristiti ih kao medij komunikacije s javnošću te predstaviti i svijetu približiti kulturno blago koje ta institucija vjekovima čuva u svom fundusu.

Govoreći o samoj manifestaciji, Ilham ef. Puce, rukovoditelj Službe za vjerske poslove i obrazovanje Mostarskog muftijstva kazao je kako je riječ o manifestaciji koja iz godine u godinu tretira i donosi značajne vjersko kulturne sadržaje.

''Jedan od njezinih važnih programskih ciljeva je da se novim generacijama predstavi bogata, povijesna, kulturna baština našeg naroda, a koja je još uvijek nedovoljno istražena i nepotpuno javnosti predstavljena'', istaknuo je Ilham ef. Puce.

Foto: Fena / Dani mevluda i zikra 2023.

Dodao je kako se posljednjih godina bilježi brojka od oko 30.000 vjernika iz BiH i prijateljskih zemalja.

Manifestacija je utemeljena na višestoljetnoj tradiciji okupljanja vjernika na dovištima, gdje izgrađuju svoju duhovnost, promišljaju o svojoj prošlosti, sadašnjosti ali i budućnosti.

Ef. Puce je podsjetio da su ovogodišnji programi manifestacije brižno koncipirani kao dodatni poticaji za kulturno, znanstveno i duhovno uzdizanje pojedinca i zajednice i da su programi  namijenjeni svim generacijama vjernika.

Foto: Fena / Dani mevluda i zikra 2023.

Također, i ove godine bit će dodijeljena tradicionalna nagrada "Fevzi Mostarac", koja se dodjeljuje istaknutim znanstvenim radnicima, istraživačima koji promoviraju opće humanističke, tradicijske, duhovne i kulturne vrijednosti Bošnjaka Hercegovine.

Uz Mostarsko muftijstvo organizatori manifestacije su Tarikatski centar BiH, Medžlis IZ-e Mostar, Karađoz-begova medresa i B.Z.K. "Preporod" Mostar.

Kopirati
Drag cursor here to close