Izložba

Miroslav Bilać slikao je život i žurio da ga što više zabilježi na svojim djelima

Na izložbi je predstavljeno više od 40 djela likovnog umjetnika i scenografa Miroslava Bilaća koja se čuvaju u fundusu HKD “Napredak”.
Kultura / Umjetnost | 29. 01. 2021. u 10:51 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Izložba ''Miroslav Bilać – Vjetar života'' otvorena je u galeriji MAK Muzeju književnosti i kazališne umjetnosti BiH, a u organizaciji Hrvatskog kulturnog društva ''Napredak''.

Na izložbi je predstavljeno više od 40 djela likovnog umjetnika i scenografa Miroslava Bilaća koja se čuvaju u fundusu HKD ''Napredak''.

Bilać je bio aktivni član ''Napretkove'' Udruge likovnih umjetnika od njenog utemeljenja 1994. godine.

''Prema ideji naših kolega izložba je nazvana ‘Vjetar života’. Autora je vjetar života odnio u stvaralačke slikarske vode te je to i najprikladniji naziv. Volio je slikati vodu, ali i konje. Konji su mu bili vječita inspiracija'', istaknula je Hiba Mustafić, predsjednica “Napretkove” Udruge likovnih umjetnika.

Dr. sc. Nikola Čiča, predsjednik Društva ističe da je u posljednjih 30 godina svoje obnove, ali i kroz čitavo postojanje od 120 godina, ''Napredak'' pokušavao kroz kulturne aktivnosti podići svijest svih naroda i građana BiH.

''Čast nam je da smo večeras upriličili izložbu Miroslava Bilaća, čovjeka koji je ostavio duboki trag u kulturnom djelovanju ne samo Sarajeva, već i cijele BiH i šire. Ove slike su ostavština koje je njegova supruga poklonila društvu “Napredak”. Mi smo ih restaurirali i na ovaj način ponudili svim građanima'', istaknuo je predsjednik Čiča.

Ravnatelj Umjetničke galerije BiH Strajo Krsmanović kazao je da je veoma sretan što je ''Napredak'' priredio ovu izložbu jer se boji da Miroslava Bilaća polako zaboravljaju u Sarajevu, gradu u kojem je proveo život.

''S Miroslavom Bilaćem sam surađivao, družio se i smatram da je velika čast što se mogu nazvati njegovim prijateljem. S njim je teško bilo ne biti prijatelj. Svi koji su ga poznavali znali su njegovu plemenitu dušu. Čitav svoj radni vijek proveo je u sarajevskom Kamernom teatru kao scenograf , a pored toga radio je crteže, grafike, akvarele, ulja na platnu… Miro je slikao život i žurio da taj život zabilježi što je moguće više na svojim platnima'', istaknuo je Krsmanović.

Izložbu je otvorio Mijo Krešić, zamjenik ministra obrane BiH.

''Miroslav Bilać je srednju školu završio u Tuzli, ja dolazim iz Tuzle kao i predsjednik “Napretka” Nikola Čiča i to je poveznica među nama. Drago mi je da imamo priliku da pogledamo njegova djela, od kojih se neka izlažu po prvi put'', kazao je Krešić.

Izložbi je nazočio i predstavnik Veleposlanstva Republike Hrvatske u Sarajevu, savjetnik Mladen Glavina, navedeno je na Napretkovoj stranici.

Nije slučajno da se Bilaćeva djela izlažu u galeriji MAK jer se u Muzeju književnosti i kazališne umjetnosti BiH čuva zbirka scenografskih i kostimografskih skica koje je ovaj vrsni umjetnik poklonio toj instituciji na molbu muzejske savjetnice Amine Abdičević.

Miroslav Bilać je rođen u Travniku 1931. godine. Osnovnu školu je završio u rodnom gradu. Dok je pohađao srednju školu u Tuzli, pažnju mu je privuklo kazalište pa je tu strast pretočio u životni poziv. Uporedo, svoj prirodni talent za umjetnost u slikarstvu je utvrdio na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Radni vijek je proveo u kazalištu kao profesionalni scenograf.

Za Kamerni teatar 55 u Sarajevu, kao i za mnoga druga kazališta širom Bosne i Hercegovine, uradio je oko 200 scenografija. Godine 1956. počeo je izlagati s Udrugom likovnih umjetnika Bosne i Hercegovine (ULUBIH), a 1966. godine postao je i članom ove udruge. S ULUBIH-om je redovito izlagao u zemlji i inozemstvu. Samostalno je priredio oko 500 izložbi u BiH i drugim gradovima bivše Jugoslavije kao i u inozemstvu. Ostvario je studijska putovanja u zemlje Europe i Latinske Amerike. Za svoj rad dobio je razna priznanja i nagrade.

Preminuo je 21. kolovoza 2003. u Sarajevu u 73. godini. Pokopan je na groblju “Sveti Josip” u Sarajevu.

Kopirati
Drag cursor here to close